Muzeum Regionalne w Opocznie
Plac Zamkowy 1
26-300 Opoczno
tel/fax 0 44 7552319
e-mail : info@muzeumopoczno.pl
1 stycznia 1976 roku powstało Muzeum. Regionalne w Opocznie. Siedzibę muzeum został ,,opoczyński zamek” – kamienica zbudowana na fundamentach Zamku Kazimierza Wielkiego.
Dział etnograficzny muzeum, posiada około 3000 eksponatów. Znaleźć tam można - strój kobiety z przełomu XIX i XX w., wycinanki, pisanki, rekwizyty obrzędowe oraz zabytkowe naczynia z ośrodka garncarskiego w Dąbrowie n. Czarną. Na uwagę zasługują również unikatowe skrzynie malowane z izb chłopskich. Przedmioty rzemiosła i rękodzieła pochodzą z warsztatów kowali, garncarzy i bednarzy. Jest tu również wiele ręcznie wykonanych użytkowych naczyń drewnianych.
Dział historyczny to blisko 600 eksponatów. W większości to militaria i elementy wyposażenia żołnierskiego z okresu I i II wojny światowej, m.in. szabla polska, , pistolet maszynowy "Sten". Do najciekawszych eksponatów należy przywilej dla cechów ślusarsko-kowalskiego i szewskiego w Opocznie z XVII i XVIII w. Są tu również dokumenty i fotografie dawnego Opoczna i okolic.
Dział numizmatyczny zawiera monety i banknoty polskie oraz innych państw Europy. Najstarszych monet polskich znajdujących się w tutejszych zbiorach należą boratynki Jana Kazimierza (XVII w.). Większość monet i banknotów polskich pochodzi z drugiej połowy XVIII w., tj. z czasów Stanisława Augusta. Bardzo cenne są również najstarsze banknoty polskie pochodzące z czasów powstania kościuszkowskiego.
Dział archeologiczny to przedmioty z epoki brązu i kultury łużyckiej. Są to nagolenniki, fragment naramiennika, naszyjnik, guzy, dłuto i sierp. Przedmioty te zostały znaleziono w Bielinach i na Błoniach Opoczyńskich.
Dział sztuki to przede wszystkim malarstwo współczesne, rzeźba ceramiczna i przedmioty codziennego użytku. Najwięcej jest tu obrazów Marii Wąsowicz-Sopoćko z Warszawy.
Dział archiwalny to rękopisy, maszynopisy, dokumenty personalne, plakaty, kartoteki, materiały inwentaryzacyjne, wycinki prasowe, druki ulotne, korespondencja więzienna oraz fotografie. Rękopisy i maszynopisy dotyczą regionu opoczyńskiego.
W bibliotece muzealnej znajdują się publikacje z zakresu z XIX i XX wieku. Wśród nich do najcenniejszych należą lokalne periodyki - "To i Owo" z 1917r., "Ziemia Opoczyńska" z 1918r., "Gazeta Opoczyńska" z 1921 r. i "Wiadomości Opoczyńskie" z 1925 r.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Opoczyńskiego Muzeum.