POMOC FINANSOWA DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO PRZEZNACZONEJ NA DOFINANSOWANIE ZADAŃ W ZAKRESIE ZIELONEJ INFRASTRUKTURY W RAMACH PROJEKTU WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE OGRODEM POLSKI - OGRODY PRZYJAZNE NATURZE NA 2024 R. NAZWA ZADANIA: „ZIELONE ZAKĄTKI PRZYJAZNE NATURZE W POWIECIE OPOCZYŃSKIM”.
Zadanie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego. Kwota dofinansowania 58897,00 zł. Całkowita wartość inwestycji 65441,20 zł.
W centrum miasta Opoczno gdzie zlokalizowany jest SP ZOZ Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Opocznie i gdzie powstaje nowa przychodnia POZ zostały wykonane nasadzenia krzewów ozdobnych z zastosowaniem gatunków rodzimych, przyjaznych dla ptaków i owadów. W ramach przedsięwzięcia” Zielony POZ wykonano się zieloną przestrzeń, która pozytywnie będzie oddziaływała na pacjentów korzystających z usług medycznych placówki w tym na osoby starsze i przewlekle chore (w tym z niepełnosprawnościami), osób z zaburzeniami zachowania i emocji. „Zielony POZ” będzie również miejscem (ogrodoterapii), o działaniu relaksacyjnym i rozładowującym napięcia. Zaprojektowana zielono-kwietna przestrzeń jest zlokalizowana wzdłuż ciągu komunikacyjnego wykonanej z kostki brukowej, co pozwoli na bezpieczne korzystanie z uroku zielonego zakątka dla wszystkich w tym dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nowe nasadzenia wpłyną pozytywnie na jakość powietrza oraz na zmniejszenie skutków „betonozy”.
Realizacja projektu przy Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mroczkowie Gościnnym polegała na zazielenieniu w donicach terenu pomiędzy budynkami szkolnymi -patio. Zielone Patio” zrealizowane zostało przy użyciu odpowiednio dobranych traw, krzewów i drzew stymulując zmysły wzroku, węchu, dotyku. Teren na którym zlokalizowano przedsięwzięcie jest przeznaczony dla młodzieży, uczniów, słuchaczy i kadry nauczycielskiej. W sąsiedztwie roślin wykonane zostały ławki służące do odpoczynku. Zazieleniony teren przystosowany został do odpoczynku działając relaksacyjnie i rozładowując napięcia. Wspólne przebywanie społeczności szkolnej budować będzie i pogłębiać więzi interpersonalne. Projekt pozytywnie wpisuję się i tworzy spójną całość z wizerunkiem miejscowości.
Realizacja projektu „Zielony zakątek na terenie Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie” polegała na wykonaniu nowych nasadzeń roślin przy budynku szkoły. Realizacja projektu zwiększy świadomość ekologiczną społeczności. Bezpośredni kontakt młodzieży szkolnej i społeczności lokalnej z przyrodą pozytywnie wpłynie na ich samopoczucie. Zwiększanie terenów zielonych w mieście wpływa także pozytywnie na poprawę jakości powietrza. W ramach realizowanego projektu nasadzone zostały różnorodne gatunki drzew, krzewów i roślin zielonych i miododajnych, różnicując środowisko przyrodnicze, które będzie stabilniejsze, lepiej funkcjonujące i w następstwie odporne na zachodzące zmiany. Utrata różnorodności biologicznej jest największym zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów. Każdy gatunek ma swoje miejsce i pełni określoną funkcję w ekosystemie. Jeśli ginie, ekosystem staje się mniej stabilny. Organizmy żywe wzajemnie na siebie wpływają. Są ze sobą połączone między innymi zależnościami pokarmowymi, dzięki którym zachodzi obieg materii i przepływ energii w przyrodzie. Obecnie obserwuje się dramatyczny spadek bioróżnorodności. Utrata kolejnych gatunków, zmniejsza nasze szanse przetrwania. Ingerencja człowieka w środowisko naturalne i wynikające z tego zmiany klimatyczne doprowadzają do zachwiania harmonijnej symbiozy pszczół, owadów zapylających i roślin, stanowią poważne zagrożenie dla dalszego życia. Nasadzenia roślin miododajnych będzie miało pozytywny wpływ na okoliczne owady zapylające. Owady te, zapylając rośliny, przyczyniają się do powstawania owoców, które stanowią źródło pokarmu dla ptaków.
Planowane działania w ramach projektu przyczynią się do wzmocnienia ekosystemu, różnorodności gatunkowej roślin i pożywienia dla pszczół. Rośliny zostały świadomie dobrane pod względem gatunkowym, aby zapewnić bioróżnorodność i pozytywny wpływ na obieg wody w przyrodzie, ze szczególnym uwzględnieniem rodzajów roślin rodzimych i miododajnych.