"Oaza zieleni wśród betonowej przestrzeni" o pow. ok. 300 m2 powstała na placu szkolnym przy ulicy Żeromskiego 3. Zrealizowane przez Powiat Opoczyński zadanie polegające na Utworzeniu punktu dydaktycznego I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie było współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu na dotację z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie”.
W ramach projektu uformowany został teren a następnie, z uwzględnieniem ukształtowania powierzchni, rodzaju i wilgotności gleb oraz stopnia nasłonecznienia, wyznaczone dwie strefy: I – poznawcza i II – wytchnienia. W pierwszej rozmieszczone zostały zakupione pomoce dydaktyczne: trzy ławostoły z blatami edukacyjnymi zawierającymi treści z zakresu ekologii, mikoryzy i segregacji odpadów, labirynt z budową warstwową lasu, kostki wiedzy o zanieczyszczeniach środowiska, grę dydaktyczną dotyczącą energii odnawialnej i dwa światowidy prezentujące drzewa i krzewy liściaste i iglaste a także stację meteorologiczną dokonującą pomiarów elementów pogody i stanu środowiska w otoczeniu szkoły. W strefie wytchnienia znalazły się cztery ławki ogrodowe i 19 donic, w których po wypełnieniu podłożem i posadzone zostały hortensje i różaneczniki. Na północnej granicy ogrodu powstała ściana bluszczowa. Ponadto przy wejściu na teren "Oazy" umieszczona została tablica informacyjna o zrealizowanym zadaniu i dofinansowaniu WFOŚiGW w Łodzi.
Zgodnie z założeniami, punkt dydaktyczny był najintensywniej wykorzystywany w ciepłej porze roku – w „Oazie” przeprowadzonych zostało ponad 100 godzin zajęć z biologii i geografii, ponadto pomoce dydaktyczne pozwoliły przygotować uczniów do tematycznych olimpiad, konkursów, akcji i projektów m. in. poprzez doskonalenie umiejętności przeprowadzania obserwacji bezpośrednich i pośrednich oraz pomiarów i analiz środowiskowych. W czasie przerw międzylekcyjnych strefa wytchnienia była częstym miejscem odpoczynku młodzieży. Miejsce to nieprzerwalnie pełni funkcje użytkowe – elementy zielonej infrastruktury służą wychwytywaniu toksyn z rur wydechowych samochodów z pobliskiej ulicy i pochłanianiu pyłów zawieszonych.
Wartość zadania wyniosła blisko 57 tys. zł z czego ok. 53,5 tys. zł stanowiło dofinansowanie WFOŚiGW w Łodzi. Pomysłodawczyniami projektu zaangażowanymi w jego realizację była Pani Marzena Papis – nauczycielka geografii i Pani Renata Sijer – nauczycielka chemii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie. Uczestnikami Projektu byli uczniowie Liceum.