Do rejestru zabytków Gminy Opoczno wpisane są następujące ważniejsze obiekty - zespół kościelny św. Bartłomieja budowany i przebudowywany w różnych okresach, obejmujący dzwonnicę, kościół oraz plebanię, układ przestrzenny starej części Opoczna, dom „Esterki”, zamek z połowy XIV w., spichlerz z XIX w., czworak murowany z 1870 r., dwór z parkiem podworskim z przełomu XVII i XVIII w., dwór z XVII w. w Zameczku, parki z końca XIX w. w Mroczkowie Gościnnym i Zameczku.
W rejestrze zabytków Gminy Drzewica znalazły się następujące obiekty - kościół rzymskokatolicki z połowy XV w., zamek zbudowany w latach 1527 – 1535, brama cmentarna - XIX w., kaplica rzymskokatolicka z I połowy XIX w., dwór na podzamczu z XV w. oraz wiele kapliczek i przydrożnych figur.
W Gminie Białaczów zachowały się ciekawe zabytki - kościół parafialny, pierwszy raz wybudowany w XIII w., klasycystyczny ratusz z 1797 roku, zespół pałacowy wybudowany w latach 1797–1800, budynki folwarczne i gorzelnia z przełomu XVIII i XIX wieku, zajazd z początku XIX wieku, domy w rynku z przełomu XVIII i XIX wieku i kościół w Petrykozach.
Na terenie Gminy Mniszków znaleźć następujące zabytki - późnobarokowy, murowany Kościół parafialny rzymsko-katolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołajau sytuowany w miejscu gdzie graniczą ze sobą miejscowości Błogie Szlacheckie i Błogie Rządowe oraz park dworski w Mniszkowie z XIX wieku. We wsi Zajączków znajduje się zespół dworski w którego skład wchodzi neobarokowy dwór, murowany spichlerz i park z XIX stulecia.
Gmina Paradyż posiada liczne obiekty zabytkowe z których najcenniejszym jest zespół klasztorny OO. Bernardynów. W ołtarzu głównym przechowywany jest łaskami słynący obraz Chrystusa Cierniem Koronowanego. Kolejnym obiektem zabytkowym jest murowana kaplica z 1824 r. zbudowana w stylu klasycystycznym. Obiekt ten znajduje się w Wielkiej Woli. Kościół w Wójcinie rozbudowany został w latach 1825 - 1826.
Jednym z najważniejszych obiektów w Gminie Poświętne jest kompleks kościelno - klasztorny, który składa się z kościoła murowanego św. Filipa Nereusza z połowy XVIII wieku w stylu barokowym wraz z zabudowaniami towarzyszącymi - dzwonnicą, murowanym ogrodzeniem z kutą bramą, wieżą zegarową i organistówką. W ołtarzu głównym znajduje się Cudowny Obraz Świętej Rodziny z początków XVI wieku. Znajduje się tu też kościół parafialny św. Józefa z okresu baroku z 1696 r. Pierwszym kościołem sanktuaryjnym był kościół św. Anny, który stoi na „Dziewiczej Górze”.
Początki istnienia Gminy Sławno sięgają XIII wieku. Znajdują się tu zabytkowe obiekty architektoniczne. Najbardziej znane są kościoły parafialne pw. św. Geroncjusza z 1852 roku w Sławnie oraz kościół pw. św. Michała Archanioła w Zachorzowie z 1875 r., które są wpisane do rejestru zabytków. Na uwagę zasługuje również zespół dworski w Prymusowej Woli - park, spichrz, stodoła, pochodzące z przełomu XVIII i XIX w. oraz park podworski.
Na obszarze Gminy Żarnów zlokalizowano jest około 100 stanowisk i śladów osadniczych ze środkowej i późnej epoki kamienia, a także epoki brązu, żelaza oraz wczesnego i późnego średniowiecza. W okresie wczesnopiastowskim Żarnów był siedzibą książęcej kasztelanii i jednym z najważniejszych grodów w Polsce. Najbardziej cennymi obiektami historycznymi jest grodzisko wczesnośredniowieczne w Żarnowie, kościół pw. Św. Mikołaja w Żarnowie a także zabytkowy XVII-wieczny kościół św. Łukasza w Skórkowicach.