Powiat Opoczyński leży na Wyżynie Kielecko - Sandomierskiej, obejmując obszar Wzgórz Opoczyńskich. Zajmuje teren 1039 km2 i liczy około 80 tys. mieszkańców.
W skład powiatu wchodzą cztery miasta: Opoczno, Drzewica, Żarnów, Białaczów oraz cztery gminy wiejskie - Mniszków, Paradyż, Poświętne, Sławno. Niepowtarzalne walory przyrodnicze sprawiają, że opoczyńskie zaliczane jest do najciekawszych pod względem krajobrazowym i przyrodniczym rejonów Polski. Liczne wapienne i piaskowcowe pagórki, przepiękne doliny rzek i urocze ustronia leśne - to charakterystyczne elementy opoczyńskiego krajobrazu. Niezapomniane wrażenie pozostawiają malownicze kamieniołomy, hałdy powyrobiskowe, jary i wąwozy stanowiące świadectwo wielowiekowego pozyskiwania różnych kopalin - rud żelaza, piaskowców i glin ceramicznych. Rozległe obszary leśne, zbiorniki wodne i rzeki tworzą swoisty mikroklimat i doskonałe warunki do wypoczynku.
Opoczyńskie to region o charakterystycznych cechach, różniący się od innych grup etnicznych gwarą, strojem oraz specyfiką wielu elementów folkloru, a wszystkie cechy kultury ludowej składają się na odrębność regionalną Opocznian. Folklor opoczyński jest rozpoznawalny nie tylko w kraju, ale także za granicą. Opoczno to perfekcyjne połączenie folkloru, przedsiębiorczości, historii i nowoczesności. Spośród zabytków architektury na uwagę zasługują - stara część miasta Opoczno, ruiny renesansowego zamku warownego z XVI wieku w Drzewicy, 900- letni Kościół św. Mikołaja w Żarnowie, barokowy Kościół i Klasztor w Paradyżu, kompleks kościelno klasztorny w Poświętnem-Studzianna, prostokątny rynek z ratuszem z XVIII wieku oraz klasycystyczny zespół pałacowy w Białaczowie.