Tomasz Łumiński od wielu lat bezinteresownie i niestrudzenie pracuje, jako społecznik, na rzecz gm. Poświętne. Jako prezes Stowarzyszenia Hubalczycy 1939-1940, kultywuje tradycje mjr Henryka Dobrzańskiego ps. HUBAL oraz jego oddziału działającego w latach 1939-1940 na terenie powiatu opoczyńskiego. Od 2019 roku jest Prezesem Stowarzyszenia Hubalczycy 1939–1940, które posiada prawo do barw i własnej odznaki, zgody zostały podpisane przez v-ce Prezesa Światowego Związku AK Środowisko Żołnierzy „Hubalczycy”. Będąc osobą odpowiedzialną za Stowarzyszenie postawił sobie i członkom bardzo ambitne cele w początkowej fazie działalności:
1. Utworzenie Koła Terenowego w miejscowości Żagań – Placówka rozpoczęła działalność od lipca 2019 roku.
2. Zorganizowanie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Hubalowa Legenda” z okazji 80. rocznicy śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego HUBALA, którego jest autorem. Wręczenie nagród dla laureatów odbyło się podczas oficjalnych obchodów „Dnia Pamięci o mjr. Hubalu” w Anielinie.
3. Stworzyli Izbę Pamięci mjr Henryka Dobrzańskiego ps. HUBAL, jego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego i Kawalerii Polskiej ze szczególnym naciskiem na eksponaty i historię mjr. Hubala i jego żołnierzy, jako jedynego miejsca w powiecie opoczyńskim o takim charakterze. Izba Pamięci wpisała się już na stałe, jako punkt turystyczny powiatu. Od 2020 roku organizowane są w niej żywe lekcje historii dla turystów, grup zorganizowanych, szkolnych, przedszkolnych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki nim dzieci uczą się historii w sposób zabawny, ciekawy, pobudzają wyobraźnię, chętniej przyjeżdżają na Obchody Dnia Pamięci o Majorze Hubalu do Anielina.
4. Dbanie o zabytki, miejsca pamięci związane z Oddziałem Wydzielonym mjr. HUBALA oraz mogiły żołnierzy niepodległościowych.
5. Pomoc osobom niepełnosprawnym, chorym, kombatantom, edukacja młodzieży.
6. Utworzenie i wyszkolenie sekcji kawaleryjskiej konno, jako oddział reprezentacyjny powiatu opoczyńskiego (6 ułanów z końmi + dowódca).
7. Organizacja i propagowanie wydarzeń historycznych, ludowych, folklorystycznych. Takimi wydarzeniami są:
- Rajdy Szlakiem Bojowym Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, które co roku wytyczane są z innych miejsc,
- Koncert Kolęd i Pastorałek w Bazylice w Studziannie ze wspaniałą oprawą muzyczną Zespołu Wokalnego HUBAL z Hrubieszowa
Tomasz Łumiński od wielu lat reprezentuje powiat opoczyński na uroczystościach upamiętniających Bitwę pod Komarowem w Wolicy Śniatyckiej. Rok temu w dniu odsłonięcia Pomnika Sławy i Chwały Kawalerii I artylerii Konnej był jedynym uczestniczącym w tym wydarzeniu kawalerzystom-mieszkańcem powiatu opoczyńskiego – i wręczył na ręce prezesa Stowarzyszenia Komarowska Potrzeba List Gratulacyjny oraz prezent z lokalnej fabryki płytek OPOCZNO, płytkę z podobizną mjr Henryka Dobrzańskiego ps. HUBAL – podkreślając tym samym uczestnictwo Majora Hubala w bitwie pod Komarowem w 1920 roku.
Pan Tomasz od 2011 roku był członkiem Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala z siedzibą w Poświętnem.Już od samego początku bardzo aktywnie włączał się w życie Stow. Zorganizował i poprowadził samodzielnie szkolenie wojskowe wg. Regulaminu Kawalerii z 1938 r.Przez kilka lat z sukcesem je powtarzał pozyskując nowych uczestników. W szkoleniu brali udział członkowie różnych stowarzyszeń kawaleryjskich z całej Polski. Kilkudniowe szkolenie odbywało się w miejscu publicznym w gm. Poświętne, co dodatkowo było atrakcją dla lokalnej społeczności, która przy okazji mogła uczestniczyć w „żywej lekcji historii”.
W 2012 roku za wybitne zasługi i zaangażowanie na rzecz Kawalerii Ochotniczej Stowarzyszenie Patria Polonia, kultywujące tradycję 4 Pułku Strzelców Konnych przyznało Panu Tomaszowi tytuł Komendanta Placówki Terenowej oraz awans do stopnia Porucznika Kawalerii Ochotniczej i utworzyło Placówkę Terenową w miejscowości Poświętne.
Zadanie - strzec wartości patriotycznych oraz etosu kawalerii Rzeczpospolitej, a także dbać o pamięć o ludziach i czynach rozsławiających jej imię, wykonuje po dzień dzisiejszy wzorowo i z jeszcze większym zaangażowaniem.
Od 2011 roku jest organizatorem corocznego Rajdu Konnego szlakiem Hubalczyków. Rajdy te stara się organizować z różnych miejsc, w których działali żołnierze mjr. Henryka Dobrzańskiego HUBALA tak, aby przekazać jak najwięcej historycznych faktów uczestnikom. Również od roku 2011 jest organizatorem jedynego Rajdu Konnego na Hubalową Wigilię. Na uroczystość przybywają dzieci i młodzież nie tylko ze szkół noszących imię mjr. Henryka Dobrzańskiego HUBALA. Średnią ilość uczestników szacuje się na ponad 350 osób. Uroczystość odbywa się w miejscowości Bielawy gdzie mjr. Dobrzański spędził ostatnią wigilię ze swoimi żołnierzami. Całość zakończona jest uroczystą kolacją wigilijną dla uczestników Rajdu Konnego w zabytkowej chałupie. Pan Tomasz był organizatorem i współorganizatorem ponad 300 imprez o charakterze edukacyjno – patriotycznym, w tym licznych rekonstrukcji i prelekcji w szkołach. Organizator konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży.
Pan Tomasz Łumiński, od 2014 roku, jako jedyny ułan Kawalerii Ochotniczej z powiatu opoczyńskiego uczestniczył nieprzerwanie przez 5 lat w corocznym Rajdzie Konnym na Mokrą wszystkimi szlakami pułków Wołyńskiej Brygady Kawalerii sławiąc dobre imię Kawalerii Rzeczypospolitej, za co otrzymał wyróżnienia i odznaczenia.
Na co dzień również współpracuje z wieloma stowarzyszeniami kawaleryjskimi, szkołami, organizacjami rządowymi i pozarządowymi w kraju i zagranicą.
Pan Tomasz był inicjatorem i współzałożycielem, pierwszej w historii Jednostki, MDP, która działa do dziś wychowując nowe pokolenia ludzi gotowych nieść pomoc bliźniemu i na co dzień dojących świadectwo patriotycznej postawy. Pełnił funkcję: strażak, v-ce Naczelnik, Naczelnik, obecnie. Kronikarz i członek Zarządu oraz Zarządu Gminnego ZOSP w Poświętnem. Od 2020 roku również członek Wojewódzkiego Klubu Kronikarza woj. łódzkiego, współautor i wykonawca odznaki klubowej.