Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu wprowadziła istotne zmiany w zakresie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, które wiążą się z powstaniem nowych obowiązków po stronie fundacji oraz stowarzyszeń wpisanych do rejestru stowarzyszeń Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Zgodnie z art. 58 pkt 12 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2021 r. poz. 1132, 1162) do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych i ich aktualizacji są zobowiązane również stowarzyszenia i fundacje podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Ww. obowiązek został wprowadzony ustawą z dnia 30 marca 2021 r.
o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 815), która weszła w życie 31 października 2021 r.
W myśl ustawy beneficjent rzeczywisty to „każda osoba fizycznie sprawująca bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad klientem w znaczeniu organizacją np.: fundacją, stowarzyszeniem; poprzez posiadanie uprawnień, które wynikają
z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez klienta, lub każdą osobę fizyczną, w imieniu której są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna”. W takim rozumieniu ustawy BENEFICJENTEM RZECZYWISTYM jest FAKTYCZNY DECYDENT – osoba fizyczna (zawsze), która zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz statutem samej organizacji decydujący wpływ na jej działalności.
W przypadku stowarzyszeń posiadających wpis do KRS oraz fundacji beneficjentem rzeczywistym jest każda osoba fizyczna dysponująca więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym tej osoby prawnej. W przypadku braku możliwości ustalenia takich osób każdy członek zarządu organizacji.
Ustawa daje bardzo krótki termin na zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych do CRBR. Jest to 7 dni od rejestracji organizacji w KRS, a także 7 dni od rejestracji każdej zmiany danych podlegających wpisowi, np. gdy zmieni się skład organów organizacji lub dane osobowe poszczególnych osób wchodzących w ich skład
(np. zmiana nazwiska czy państwa zamieszkania).
Zakres podawanych w ww. Rejestrze danych na temat beneficjentów rzeczywistych organizacji jest podobny do tych, jakie są już ujawnione w KRS (imię i nazwisko, PESEL, przysługujące w danym podmiocie uprawnienia). Jednak od teraz dodatkowo trzeba będzie podać wszystkie posiadane obywatelstwa i państwo zamieszkania beneficjenta rzeczywistego. Dane i potwierdzające je dokumenty będziemy musieli pozyskać bezpośrednio od zgłaszanej osoby.
Należy zbierać te dane w formie podpisanego oświadczenia przed ostatecznym powołaniem danej osoby na stanowisko, na które kandyduje. Oświadczenie to powinno zawierać także informację o konieczności niezwłocznego informowania organizacji o każdorazowej zmianie tych danych oraz o karach grożących za niedopełnienie tego obowiązku.
Ponieważ Rejestr jest jawny i nie mają do niego zastosowania przepisy RODO,
a wszystkie dane dotyczące beneficjentów rzeczywistych będą w nim dostępne jeszcze przez 10 lat po wykreśleniu organizacji z KRS, należy wyraźnie uprzedzić
o tym osoby kandydujące do organów stanowiących organizacji.
Zgłoszenia dokonujemy wyłącznie przez stronę crbr.podatki.gov.pl
podpisując je profilem zaufanym ePUAP lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jeśli statut organizacji wymaga podpisu więcej niż jednej osoby, formularz wypełnia i podpisuje jedna z uprawnionych osób, a następnie tak podpisany jest przekazany do podpisania kolejnej osobie.
Za niezgłoszenie w terminie 7 dni beneficjentów do ww. Rejestru i za podanie nieprawidłowych danych, Ustawa przewiduje kary - do 1 mln zł dla organizacji i do 50 tys. zł kary dla beneficjenta rzeczywistego, który nie dostarczył organizacji wymaganych informacji lub podał nieprawdziwe.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie:
https://publicystyka.ngo.pl/przeciwdzialanie-praniu-pieniedzy-nowe-obowiazki-ngo-od-pazdziernika