Figura Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej
1. Nazwa obiektu (krzyż, figura, kaplica, kapliczka z podaniem rodzaju: słupowa, nadrzewna)
Figura Matki Bożej
2. Nazwa lokalna obiektu (męka, figura, itp.) Figura Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej na rondzie
3. Położenie obiektu: miejscowość Opoczno/Gorzałków ul. Kuligowska parafia Opoczno poczta, kod 26-300 Opoczno gmina Opoczno
4. Otoczenie obiektu (skraj wsi, w ogródku kwiatowym, przed domem, na zakręcie, w lesie, nad wodą, na cmentarzu, na wzgórzu, ogrodzenie, krzewy drzewa, kwiaty)Figura Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej stoi w Gorzałkowie na rondzie u zbiegu ulic Kuligowskiej, Staszica i
Szkolnej, obok stalowego krzyża. Dokoła niska zabudowa domków jednorodzinnych. Figura oraz krzyż ogrodzone są płotkiem z prętów ze stali konstrukcyjnej. Za ogrodzeniem ogródek kwiatowy.
5. Rok zbudowania1912 r.
6. Fundator (lub fundatorzy, powód wystawienia) Religijna społeczność Gorzałkowa.
7. Wykonawca brak danych
8. Opis bryły zewnętrznej obiektu (wygląd, kształt, ozdoby, elementy charakterystyczne, elementy figuralne, podstawa, zwieńczenie, napisy, itp.) Rzeźba Matki Bożej Niepokalanie Poczętej ustawiona jest na postumencie składającym się z kilku kamiennych brył o kształcie prostopadłościanu. Bryły ułożone są schodkowo. Szczyt ostatniej bryły wykończony dekoracyjnie. Na postumencie od frontu znajduje się wyryty napis: „O MARYJO BEZ GRZECHU POCZĘTA MÓDL SIĘ ZA NAMI, KTÓRZY SIĘ DO CIEBIE UCIEKAMY; WŁOŚCIANIE GOCZAŁKÓW W 1912 R.” Nad figurą Matki Bożej rozpościera się, wsparty na trzech metalowych prętach, daszek w kształcie stożka.
9. Materiał użyty do wyrobu (kamień-rodzaj, drewno, metal, inne) paskowiec biały, zaprawa, stal konstrukcyjna, blacha.
10. Wymiary zasadnicze wysokość: 5 m
11. Historia i legendy związane z obiektem W 1912 r. wieś Gorzałków zamieszkiwali chłopi zajmujący się produkcją rolną. Wznieśli oni figurę Matki Bożej prosząc o wstawiennictwo i pomoc dla siebie i jak można się domyślać, dla Polski w trudnych czasach przed I wojną światową.
W okresie międzywojennym i po II wojnie światowej miejscowa ludność zbierała się w maju
i czerwcu na nabożeństwach. Było to również miejsce święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.
W 1946 r. władze miasta (głównym inicjatorem był Burmistrz Józef Franas) ufundowały dla figury i stojącego obok, drewnianego wówczas krzyża ogrodzenie z prętów ze stali konstrukcyjnej. Do początku lat 80-tych XX w. przed obiektami paliła się lampa elektryczna, jednak miejscowi decydenci postanowili odciąć dopływ prądu. Kiedy w 2006-7 r. drogi Gorzałkowa były remontowane Figura Matki Bożej i Krzyż stały się centralnym punktem ronda u zbiegu ulic Staszica, Szkolnej i Kuligowskiej. Rondo zwiększyło bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu. Do dzisiaj w maju zbiera się przed figurą miejscowa ludność i śpiewa pieśni Maryjne.
12. Uwagi Wokół figury i krzyża posadzone zostały kolorowe, żywe kwiaty. Obiekt jest zadbany, brak śladów większych zniszczeń. Ostatni remont figury połączony z malowaniem całego obiektu odbył się 1995 r. Pieniądze na remonty pochodzą każdorazowo z dobrowolnych składek mieszkańców Gorzałkowa.
Informacji udzielał:
Muzeum Regionalne Irena Zalewska, Pl. Zamkowy 1 Opoczno Karta Muzealna z 1986 r.2009 r.
Informacje o obiekcie zebrał:
Włodzimierz Koperkiewicz , Elżbieta Kossowska-Majkut
Fotografował:
Elżbieta Kossowska-Majkut 2009 r.
Koordynowanie działań i opracowanie karty: Elżbieta Kossowska-Majkut, podinspektor Wydziału Oświaty, Promocji i Funduszy Unijnych Starostwa Powiatowego w Opocznie, 2009 r.