Za nami podsumowanie XXVII konkursu na plastykę zdobniczo-obrzędową powiatu opoczyńskiego (27-03-2025r.). Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 77 twórczyń ludowych z terenu powiatu opoczyńskiego. Jednak prace konkursowe dostarczyły we wskazanym w regulaminie terminie 75 twórczyń.
Konkurs poprzedzony był dwudniowymi warsztatami podczas których uczestnicy prezentowali swoje umiejętności rękodzielnicze pod czujnym okiem Komisji Konkursowej w składzie:
- przewodnicząca: Stanisława Dłużewska - Pawlik – etnograf
oraz członkowie:
- Anna Wawrzeńczak – Inspektor w Zespole ds. Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Opocznie,
- Alina Szymańska – Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy,
- Halina Świątek – przedstawiciel Muzeum Regionalnego w Opocznie,
- Marcin Dąbrowski – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Twórców Kultury Ludowej w Bielowicach,
- Maria Jadwiga Wrzeszcz – Przewodnicząca Powiatowej Rady Kultury,
Przedmiotem konkursu były :
-tradycyjne opoczyńskie pisanki
-palmy wielkanocne
-serwety do koszyczka wielkanocnego
-wycinanki opoczyńskie
Twórcy mogli wykonywać prace w jednej lub dwóch dziedzinach do wyboru. Palmy tworzyło 61 osób, pisanki 17 osób, serwetki do koszyczka 43 osób, wycinanki 7 osób.
Każda dziedzina oceniana była oddzielnie. Twórcy wykonujący prace w dwóch dziedzinach, otrzymali nagrodę finansową będącą sumą nagród za poszczególne dziedziny.
Podobnie jak w latach ubiegłych do konkursu dołączyli nowi twórcy. Twórcy zróżnicowani zarówno wiekowo, jak i z bogactwem dorobku artystycznego. Na uwagę zasługuje fakt, że w Konkursie biorą udział zarówno znani i cenieni twórcy, jak również ci początkujący, którzy zaczynają swoją przygodę z rękodziełem.
Jury po wnikliwej analizie jednogłośnie stwierdziło, że poziom prac złożonych na Konkurs był w tym roku bardzo wysoki jeśli chodzi o palmy, wycinanki i serwetki do koszyczka wielkanocnego. Pisankarki jak co roku zaprezentowały przepiękne pisanki wykonane niezwykle trudną techniką batikową charakterystyczną dla regionu opoczyńskiego na bardzo wysokim poziomie artystycznym i technicznym.
Etnograf Stanisława Dłużewska-Pawlik słusznie zauważyła, że jest wiele młodych osób, które wykonywały przedmioty na konkurs a to znaczy, że jest duże zainteresowanie kulturą ludową.
Organizatorem konkursu był Powiat Opoczyński, natomiast współorganizatorem Muzeum Regionalne w Opocznie, Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy, Bielowickie Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej oraz Powiatowa Rada Kultury Ludowej.
W tegorocznej edycji Jury postanowiło przyznać dwa specjalne wyróżnienia: dla Pani Grażyny Zawadzkiej i Pani Ewy Podwysockiej. Prace tych Pań wyróżniały się na tle innych prac wysoką jakością wykonania, starannością w detalach oraz zgodnością z tradycją naszego regionu.
Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów, którzy wsparli tegoroczną edycję konkursu:
-Zakład Produkcyjno- Usługowy „Agro-Wikt” w Bukowcu Opoczyńskim,
-„WOY” Sp. z o.o. w Sobawinach,
-„PAKOS” Sp. z o.o. w Opocznie,
-Kancelaria Notarialna Pani Renaty Waśkiewicz,
-ks. dziekan Adam Płuciennik z parafii pw. św. Łukasza w Drzewicy
- ks. Dariusz Laseczka z parafii pw. św. Wojciecha w Kraśnicy
- Muzeum Regionalne w Opocznie