W miejscowości Dęborzeczka w dniu 9 września 2024r. w miejscu naznaczonym krwią żołnierza polskiego, złożono kwiaty i zapalono znicze, by w zadumie oddać hołd i cześć poległym żołnierzom broniącym naszej Ojczyzny.
W tym bowiem miejscu znajduje się obelisk upamiętniający kpr. pchor. Władysława Dawgierta, który zginął w walce z Niemcami 10 września 1939 r.
W uroczystości wzięli udział: Starosta Opoczyński Marcin Baranowski, Radny Powiatu Opoczyńskiego Mieczysław Worach reprezentujący Posła na Sejm RP Roberta Telusa, Burmistrz Opoczna Michał Konecki, dyrektor Wydziału Promocji Gminy Opoczna Lidia Lasota, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski, historyk i regionalista Muzeum Regionalnego w Opocznie Wiktor Pietrzyk, Wójt gminy Poświętne Łukasz Glimasiński, przewodniczący Rady Gminy Poświętne Piotr Kaczmarczyk, Marcin Szymański reprezentujący Stowarzyszenie „Oddział Wydzielony Wojska Polskiego majora Hubala”, strzelec z Jednostki Strzeleckiej 1042 Opoczno im. 25 Pułku Piechoty AK -ZS Strzelec OSW. oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dębie.
Krótki rys historyczny w 85. rocznicę wydarzeń wojennych, które miały miejsce również na terenie naszego powiatu opoczyńskiego przedstawił nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Dębie Zbigniew Cichawa. Opowiedział o wydarzeniach z 10 września, kiedy to ok. godz. 14.30 na łuku szosy Inowłódz - Opoczno koło wsi Dęba Opoczyńska doszło do starcia ogniowego polskiej placówki pod dowództwem kpr. pchor. Władysława Dawgierta z załogą nadjeżdżającego od strony Opoczna nieprzyjacielskiego samochodu pancernego. Oddział Dawgierta osłaniał odpoczywający w lasach batalion, który przedzierał się lasami zgodnie z dyrektywą naczelnego wodza w stronę przepraw na Wiśle. Początkowo to Oddział Władysława Naruszewicza miał osłaniać batalion, jednakże po ciężkich przeprawach nocnych żołnierze byli tak wyczerpani, że zastąpił ich odział kpr. Dawgierta. W wyniku tego starcia zginął gen. SS i policji Wilhelm Reettig. Ok. godz. 16-tej nadjechał od strony Opoczna niemiecki opancerzony wóz ciężarowy z ok. 20-toma żołnierzami. Rozgorzała walka. W starciu pod Dębą śmierć poniósł kpr. W. Dawgiert.
Po uroczystościach przy obelisku delegacje udały się na pobliski cmentarz w Kraśnicy gdzie pochowany został kpr. W. Dawgiert, jak również dwóch innych żołnierzy: kpr. Władysław Mackiewicz oraz strz. Józef Bartos.
Dokładnie dziś 10 września mija 85. rocznica potyczki pod Dęborzeczką.
Uroczystości przy obelisku upamiętniającym kpr. pchor. Władysława Dawgierta, są niezmiernie ważne, gdyż na nowo podkreślają znaczenie historii i pamięci o tych, którzy walczyli za wolność naszego kraju. Takie wydarzenia nie tylko przypominają o ich poświęceniu, ale uczą również kolejne pokolenia szacunku do historii i tradycji. To dzięki nim pamięć o bohaterach przetrwa i będzie żywa w sercach przyszłych pokoleń.
Organizatorem tego niezwykłego historycznego wydarzenia była gmina Poświętne.