Nowe przepisy dla Powiatowych Zespołów do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności weszły w życie – Ustawa zmienia zasady przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
Weszła w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczy ona wydawania orzeczeń przez powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych dodaje przede wszystkim dwa nowe artykuły.
Zgodnie z pierwszym z nich, art. 6ba, osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności (poniżej 16 roku życia) albo o stopniu niepełnosprawności (powyżej 16 roku życia) wydane na czas określony może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia. Natomiast osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności (poniżej 16 roku życia) może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (powyżej 16 roku życia) nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności.
W przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności może w okresie ważności tego orzeczenia wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.
Powyższe wnioski będą mogli składać również przedstawiciele ustawowi, ośrodki pomocy społecznej i centra usług wspólnych, o których mówi ustawa.
Drugi dodany przepis (art. 6bb) mówi o zachowaniu ważności orzeczeń. I tak, jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
Ponadto, orzeczenia o niepełnosprawności, o których mowa wyżej, zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności.
Po otrzymaniu wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, przewodniczący powiatowego zespołu ma niezwłocznie wydawać zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.
W ramach przepisów przejściowych ustalono, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji, które dotyczą postępowań o ustalenie niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, stosuje się przepisy w nowym brzmieniu.
Ponadto, wydłużono ważność kart parkingowych, o których mowa w art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, do dnia 31 marca 2025 r.
Umożliwione zostało zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności do czasu, gdy nowe orzeczenie stanie się ostateczne. Nie będzie to jednak możliwe dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tą ważność.
Warunkiem będzie złożenie przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności w okresie ważności swojego orzeczenia. Jest to szczególnie istotne dla osób z niepełnosprawnością, które utraciłyby ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności z upływem 30 września 2024 roku.
Nowe przepisy mają rozwiązać problem z zachowaniem ciągłości w statusie osoby niepełnosprawnej i umożliwią korzystanie z systemu ulg i świadczeń, które wynikają z posiadanego dotychczas orzeczenia. Ustawę nowelizującą opublikowano w Dzienniku Ustaw w piątek, 2 sierpnia pod pozycją nr 1165. Weszła w życie dzień później.
Wszystkie niezbędne informacje można uzyskać pod numerami telefonu: (44) 741 49 32, (44) 741 49 33, (44) 741 49 91 oraz poprzez e-mail pod adresem: pzoon@opocznopowiat.pl