Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie i największym zrywem niepodległościowym na terenie okupowanej Polski. Wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r. Warszawiacy nie widzieli innej możliwości.
Msza święta o 7:30 w Kolegiacie Św. Bartłomieja w Opocznie w intencji Powstańców otworzyła symboliczne obchody upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Powiecie Opoczyńskim.
Przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Opocznie odśpiewano Hymn Polski, po którym wszystkich obecnych powitał organizator obchodów - Starosta Opoczyński Marcin Baranowski, przypominając, że Powstanie Warszawskie, było ogromnym aktem odwagi i determinacji.
Kustosz Muzeum Regionalnego w Opocznie, Lidia Świątek-Nowicka, przybliżyła obecnym historię roli Opocznian w kontekście Powstania Warszawskiego.
Poseł na Sejm RP Robert Telus wspomniał o Wilnie i operacji „Ostra Brama”, która trwała od 7 do 13 lipca 1944 roku, a której celem było oswobodzenie Wilna siłami AK z rąk okupanta niemieckiego.
Złożone wiązanki i zapalone znicze stały się symbolem oddanego hołdu i miały przypominać o wielkim znaczeniu historycznym Powstania Warszawskiego.
Dzięki zaangażowaniu Starosty Opoczyńskiego Marcina Baranowskiego Mieszkańcy Powiatu Opoczyńskiego mieli okazję uczestniczyć również w obchodach wybuchu Powstania Warszawskiego w Warszawie – zwiedzili Muzeum Katyńskie, Powązki i wzięli udział w niezwykle emocjonującym koncercie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.
Udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego był okazją do oddania hołdu dla Bohaterów Powstania oraz podkreślenia znaczenia wolności, pamięci historycznej i szacunku dla tych, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny. Przypomniał też, że wolność nie jest dana na zawsze, ale każde pokolenie musi o nią walczyć w stosowny do sytuacji sposób.
Pamięć o Powstaniu Warszawskim pozostaje ważną częścią polskiej tożsamości narodowej, a rocznica tego wydarzenia ma głębokie znaczenie dla wszystkich, którzy chcą dbać o szacunek dla Polski i Polaków.