Starosta Opoczyński Marcin Baranowski, zwołał na dzień 19 czerwca br. wspólne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zgodnie z przyjętym planem pracy. Na spotkanie zostali zaproszeni burmistrzowie i wójtowie gmin z terenu powiatu opoczyńskiego.
Podczas wspólnego posiedzenia omawiano:
Zakres przygotowań służb, inspekcji i straży, jednostek organizacyjnych Powiatu związanych z zabezpieczeniem nadzoru prewencyjnego dla wypoczynku dzieci i młodzieży w okresie wakacji. Na dzień posiedzenia, na terenie Powiatu planowane są 3 obozy w lasach w miejscowości Zarzęcin. Są zgłaszane kolejne obozy i inne formy wypoczynku. Służby sanitarne, nadzór budowlany, jak również straż pożarna sprawdzają warunki w jakich będą wypoczywać dzieci i młodzież. Działania służb, inspekcji, straży i jednostek organizacyjnych Powiatu są dostosowywane do potrzeb.
Powiatowy Lekarz Weterynarii omówił aktualny stan epizootyczny na terenie Powiatu. Na dzień dzisiejszy powiat opoczyński jest wolny od zakaźnych i zaraźliwych chorób zwierząt. PLW realizuje, nałożone na Inspekcję Weterynaryjną, zadania ustawowe z zakresu ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego, w celu ochrony zdrowia publicznego. Od 1 stycznia do 17 czerwca br. na terytorium Polski stwierdzono 25 ognisk grypy ptaków u drobiu , 18 przypadków tej choroby u dzikiego ptactwa oraz 5 ognisk ASF u świń. Dlatego też, monitoring Inspekcji Weterynaryjnej na terenie naszego Powiatu jest tak bardzo istotny.
Podczas omawiania tego tematu, poruszono również temat obowiązkowego szczepienia psów w związku ze zwiększoną ilością pokąsań ludzi przez psy – łącznie 50 pokąsań, w tym w 6 przypadkach była konieczność zaszczepienia ludzi przeciwko wściekliźnie. Ustalono, że należy zwiększyć ilość informacji na ten temat i mobilizować właścicieli psów do wykonywania obowiązkowych szczepień psów.
Przedstawiono aktualną sytuację epidemiologiczną na terenie Powiatu i działalność Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opocznie. Na dzień dzisiejszy nie ma dużych zagrożeń epidemiologicznych, które zagrażałyby mieszkańcom. Zwrócono również uwagę na obowiązkowe szczepienia dzieci i sankcje karne, jakie są nakładane na rodziców, którzy tego obowiązku nie wykonują. W okresie od stycznia do 17 czerwca br. wystawiono 18 tytułów wykonawczych, 19 upomnień wobec rodziców dzieci, które nie zostały poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym. W tym samym okresie nie zarejestrowano przypadków niepożądanych Odczynów Poszczepiennych NOP. Podkreślono dużą wagę tego problemu.
W sprawach różnych:
Starosta Opoczyński Marcin Baranowski poruszył temat prowadzenia wspólnego Magazynu Przeciwpowodziowego i Zarządzania Kryzysowego dla powiatu i wszystkich gmin z terenu Powiatu. Zwrócił uwagę, że gdy jest poważna sytuacja kryzysowa, to często jedna gmina nie jest w stanie samodzielnie pomagać ludności i usuwać skutki zdarzenia. Taki wspólny Magazyn byłby lepiej wyposażony i wzajemnie pomagalibyśmy sobie w sytuacjach zdarzenia kryzysowego. Powiat opoczyński i niektóre gminy z terenu Powiatu są zrzeszone w Stowarzyszeniu „PomagaMY”. To też jest bardzo korzystne, bo w sytuacji klęski czy zdarzenia kryzysowego można z tego Stowarzyszenia uzyskać pomoc. Zagadnienie to będzie głównym tematem podczas kolejnego spotkania Starosty Opoczyńskiego z włodarzami gmin. Jest to bardzo ważny temat, bo każdy z samorządów musi przeprowadzić ocenę zdolności swoich służb do reagowania w przypadku sytuacji kryzysowej, w tym szczególności:
- oceny dostępności i jakości dedykowanych zasobów magazynowych,
- oceny dostępności pracowników odpowiedzialnych za obsługę magazynów,
- ocenę współpracy z innymi JST, Państwowym Gospodarstwem Wody Polskie oraz organami administracji publicznej.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Starosta Opoczyński Marcin Baranowski zaproponaował, by w przypadku zdiagnozowania braków w sprzęcie przeciwpowodziowym w danej jednostce samorządu, te braki uzupełnić.
Sekretarz Powiatu Grażyna Wielgus przedstawiła informacje, że od 1 lipca br. będą obowiązywać nowe zasady dotyczące zapewnienia pomocy obywatelom Ukrainy z uwagi na fakt wejścia w życie ustawy z dnia 15 maja 2024 roku o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024, poz. 854). Legalność pobytu obywateli Ukrainy w Polsce została przedłużona do 30 września 2025 roku. Od dnia 1 lipca br. uchylony zostaje art. 13 cyt. Ustawy – dotyczący wypłaty świadczeń dla osób prywatnych za zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy. Tym samym jedyną formą wsparcia w zakresie zakwaterowania i wyżywienia dla obywateli Ukrainy od 1 lipca br. na terenie województwa łódzkiego będą tylko i wyłącznie obiekty zbiorowego zakwaterowania prowadzone na polecenie Wojewody Łódzkiego.
Starosta Opoczyński Marcin Baranowski zwrócił uwagę na potrzebę edukacji i uświadamiania mieszkańcom roli i znaczenia zasobnika ewakuacyjnego w sytuacjach kryzysowych. Zasobnik ewakuacyjnym czyli zestaw przetrwania – to specjalnie przygotowany pakiet zawierający niezbędne przedmioty, które mogą okazać się kluczowe w sytuacjach awaryjnych, takich jak ewakuacja w wyniku pożaru, trzęsienia ziemi, ataku terrorystycznego. Jego głównym celem jest zapewnienie podstawowych potrzeb przez okres od 24 do 72 godzin. Szczegółowe informacje zostaną przedstawione na stronie internetowej Powiatu www.opocznopowiat.pl w zakładce: Zarządzanie Kryzysowe.
Wicestarosta Maria Barbara Chomicz zwróciła szczególną uwagę na potrzebę zwiększania świadomości i przygotowania społeczności na różne sytuacje zagrożenia zarówno w szkołach jak i wśród mieszkańców. Powiat przygotowuje się do takich działań.
Starosta Opoczyński Marcin Baranowski podziękował wszystkim za wspólną pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców oraz za udział we wspólnym posiedzeniu.