29 kwietnia przypadał Międzynarodowy Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. W ramach obchodów tego dnia organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, debaty, konferencje i spotkania, które mają na celu promowanie dialogu między pokoleniami oraz wymianę doświadczeń i wiedzy. Wszystko po to, aby budować więzi i wzmacniać solidarność między ludźmi.
Takie spotkanie miało miejsce również w naszym powiecie opoczyńskim w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie.
Na początku głos zabrała Wicestarosta - Maria Barbara Chomicz, znana z różnorodnych działań na rzecz seniorów.
Chcemy przede wszystkim jednoczyć się, świętować, ale być może wypracować pomysły co zrobić, żeby część naszego społeczeństwa jaką stanowią seniorzy nie czuła się samotna i odizolowana.
Wicestarosta podkreśliła również, że w naszym powiecie jest ogromna liczba osób w wieku senioralnym, którym należy się szacunek i pełna obecność w życiu całego społeczeństwa. Dlatego też zachęciła organizacje pozarządowe, aby pokazywali seniorom, że tego typu organizacje są atrakcyjne i warto wyjść z domu do ludzi.
Następnie Pani Karolina Kalinowska Kierownik CRE WŁ w Piotrkowie Trybunalskim Filii Biblioteki Pedagogicznej w Opocznie podkreśliła jak ważne i pomocne są takie spotkania zaznaczając, że nie ma relacji bez problemów czy konfliktów.
Po krótkim wstępie prelekcje wygłosiła Pani psycholog Joanna Dziubek na co dzień pracująca w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ,,Pleciuga” w Opocznie.
Na samym początku pani psycholog powiedziała, że różnice, które są między pokoleniami wcale nie muszą dzielić a wręcz przeciwnie mogą łączyć.
Relacje międzypokoleniowe przynoszą seniorom korzyści, takie jak zmniejszenie uczucia samotności, poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego oraz poczucie bycia potrzebnym.
Dzieci natomiast dzięki tym relacjom rozwijają umiejętności społeczne, empatię oraz lepsze zrozumienie historii rodzinnej i świata.
Dla dorosłych relacje międzypokoleniowe stanowią źródło wsparcia emocjonalnego, wzajemnej pomocy oraz możliwość dzielenia się doświadczeniami życiowymi.
Przykłady aktywności sprzyjających budowaniu relacji międzypokoleniowych to między innymi wspólne gotowanie, gry planszowe, opowiadanie historii z przeszłości czy nawet nauka korzystania z nowoczesnych technologii. Takie momenty są bezcenną okazją do wzajemnego uczenia i dzielenia się.
Dzięki prelekcji uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak w prosty sposób budować relacje. Pozostaje tylko wcielić je w życie.
Głównymi organizatorami spotkania byli: Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego Piotrków Trybunalski Filia w Opocznie oraz Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Opocznie ,,Pleciuga”.