84 lata temu w Katyniu miało miejsce ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tysiącach obywateli II Rzeczypospolitej. Zamordowani zostali m.in. żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy – elita Narodu Polskiego.
15 tyś. polskich oficerów Sowieci zamknęli w specjalnych obozach NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie Trafiło tam wielu generałów, m.in. Mieczysław Smorawiński, Bronisław Bohaterewicz, Stanisław Haller, Franciszek Sikorski. Decyzja o ich wymordowaniu – jako wrogów komunizmu i Związku Radzieckiego zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 r. NKWD rozstrzelało wiosną tego roku. obywateli polskich, wśród których byli oficerowie, policjanci, funkcjonariusze straży granicznej i służby więziennej.
O odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Rosji, w lesie pod Katyniem, nieopodal Smoleńska w kwietniu 1943 roku poinformowali Niemcy. W ten sposób świat dowiedział się o Zbrodni Katyńskiej.
Pomimo iż Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną na sercach wielu Polaków.
W tych dniach wracamy również myślą do tragicznych wydarzeń, kiedy to w dniu 10 kwietnia 2010 roku samolot prezydencki rozbił się podczas próby lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Polski Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska oraz wiele wysokich rangą urzędników państwowych, wojskowych i duchownych. Śledztwo w sprawie katastrofy i jej okoliczności wywołało wiele kontrowersji i nadal budzi wiele pytań.
Tragedia ta pozostawiła głęboki ślad w polskiej historii i pamięci narodowej. Oba tragiczne wydarzenia nie sposób wymazać z historii naszego państwa.
Tegoroczne obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej, odbyły się 10 kwietnia 2024 roku w Opocznie i rozpoczęły mszą świętą w kościele św. Bartłomieja, której przewodniczył ksiądz Waldemar Gula. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, mundurowych oraz przedstawiciele instytucji publicznych z terenu Powiatu Opoczyńskiego.
Kompanię Honorową wystawiła 25 Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Po mszy uczestnicy uroczystości zapalili znicze pod Tablicą Smoleńską usytuowaną na budynku kościoła, upamiętniającą 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Listę ofiar tej katastrofy odczytał Rafał Skoczylas dyrektor Biura Poselskiego RP Roberta Telusa. Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Opocznie Zuzanna Walkiewicz zaśpiewała pieśń patriotyczną oddając hołd wszystkim ofiarom katastrofy.
Dalsza część obchodów odbyła się na cmentarzu parafialnym przy ul. Moniuszki w Opocznie przy Pomniku Katyńskim gdzie odbył się Apel Pamięci odczytany przez ppor. Elżbietę Wieczorek z 25 Batalionu Dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Żołnierze wykonali również salwę honorową.
Katyń to Golgota XX wieku, nad którą przez wiele lat utrzymywała się gęsta mgła (…) Ja starosta w imieniu mieszkańców Powiatu Opoczyńskiego przysięgam – nie zapomnimy, - my, - dzieci nasze i następne pokolenia - mówił w swoim wystapieniu Starosta Opoczyński Marcin Baranowski.
Przybyłe delegacje Powiatu Opoczyńskiego, przedstawiciele Gminy Opoczno, przedstawiciele służb mundurowych, strzelcy, harcerze, przedstawiciele szkół i instytucji z powiatu opoczyńskiego złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze.