Koła Gospodyń Wiejskich to obecnie bardzo prężnie działające grupy, które w swoim lokalnym środowisku pobudzają mieszkańców wiosek do integracji i asymilacji. Poprzez prowadzane działania nie tylko kultywują lokalne tradycje, ale również przekazują je młodszym pokoleniom dbając tym samym, aby regionalne stroje oraz zwyczaje przetrwały na następne lata.
Stworzona w 2018 roku ustawa i możliwość zarejestrowania się przez Koła Gospodyń Wiejskich w Krajowym Rejestrze Sądowym spowodowało, że przed KGW otworzyły się nowe możliwości m.in. w pozyskiwaniu środków i dotacji na działania statutowe podejmowane na rzecz lokalnej społeczności, a co za tym idzie konieczność prowadzenia dokumentacji oraz rozliczeń.
W związku z tym Koła Gospodyń Wiejskich bardzo chętnie biorą udział w różnego rodzaju szkoleniach po to, aby jak najlepiej funkcjonować oraz maksymalnie wykorzystywać pozyskiwane środki.
3 kwietnia 2024r. w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie, odbyło się dwutematyczne szkolenie dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu opoczyńskiego.
Organizatorem szkolenia był Dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach. Współorganizatorami byli: Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Janusz Ciesielski oraz Starosta Opoczyński Marcin Baranowski i Wicestarosta Maria Barbara Chomicz.
Gościem szkolenia była Anna Zięba Przewodnicząca Rady Miejskiej w Opocznie.
Wśród obecnych były członkinie i członkowie KGW.
Pierwsze szkolenie poprowadziła Justyna Buza – ekspert ds. ekonomii społecznej. Głównym tematem szkolenia było wskazanie możliwości finansowania i pozyskiwania małych grantów dla Kół Gospodyń Wiejskich.
Następnie odbyły się warsztaty z poczucia własnej wartości prowadzone przez psycholog Justynę Potoniec.
Członkowie KGW, którzy wzięli udział w szkoleniu, jak sami stwierdzili, czuli się wzbogaceni przekazywaną wiedzą, natomiast bardzo fachowe porady, praktyczne wskazówki oraz wyczerpujące odpowiedzi szkoleniowców na pytania, rozwiały wszelkie ich wątpliwości.