W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie podpisano umowę (02-01-2024r) dotyczącą opracowania kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla planowanego zamierzenia inwestycyjnego pn.: „Rozbudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania części budynku C Szpitala Powiatowego w Opocznie na cele zakładu opiekuńczo-leczniczego.”
Wykonawcą inwestycji jest APO Architekci Sp. z o.o. z Warszawy reprezentowana przez Prezesa Zarządu Pawła Osińskiego. Wartość inwestycji wynosi 152.520,00 zł brutto a termin wykonania to 3 miesiące od podpisania umowy.
Zadanie inwestycyjne polegać będzie na rozbudowie wraz ze zmianą sposobu użytkowania części budynku C znajdującego się na terenie Szpitala Powiatowego im. Edmunda Biernackiego w Opocznie, na potrzeby istniejącego zakładu opiekuńczo-leczniczego – ZOL.
W trakcie rozbudowy planuje się dostosowanie obiektu do obowiązujących przepisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej, warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz przepisów szczegółowych w zakresie sprawowania nadzoru nad przedmiotową placówką. W ramach zadania planuje się przebudowę istniejącej instalacji technicznej związanej z budynkiem, ciągów pieszych, utwardzeń terenu, zagospodarowania terenu otaczającego, w celu umożliwienia korzystania z przyległego otoczenia przez pensjonariuszy placówki.
Poprzez realizację projektu planuje się zwiększenie dostępności do usług medycznych dla osób, które mają ukończony i udokumentowany proces leczenia szpitalnego, są w pełni zdiagnozowane i nie wymagają dalszej hospitalizacji, jednak ich stan zdrowia nie pozwala jeszcze na funkcjonowanie w warunkach domowych. Zakład opiekuńczo-leczniczy obejmuje opieką pacjentów przewlekle chorych, z niepełnosprawnością lub po ciężkiej chorobie albo zabiegu operacyjnym.
Celem realizacji zadania jest poprawa dostępności do usług medycznych dla mieszkańców Gminy Opoczno i Powiatu Opoczyńskiego, a także dla społeczności lokalnej z terenów Końskich, Tomaszowa Maz. i Piotrkowa Trybunalskiego, w tym także z terenów popegeerowskich oraz przygotowania lokalnej infrastruktury na potrzeby związane ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa i realizacji potrzeb z tym związanych.
W związku z rozbudową planuje się zwiększyć ilość miejsc łóżkowych dla pacjentów zakładu opiekuńczo-leczniczego do minimum 80 łóżek.
Wychodząc na wprost oczekiwaniom zwiększenia ilości miejsc na ZOL zostanie rozbudowany i przebudowany istniejący budynek ZOL.
Rozbudowa będzie polegać na wybudowaniu nowego skrzydła na minimum 80 łóżek wraz z pomieszczeniami obsługi pielęgniarskiej i pielęgnacyjnej. Nowe skrzydło będzie też zawierać niezbędne pomieszczenia terapeutyczne. Nowe skrzydło będzie połączone ciągami komunikacji wewnętrznej z istniejącym budynkiem ZOL. Istniejący budynek zostanie przebudowany wraz ze zmianą sposobu użytkowania ( obecnie część jest użytkowana na przychodnie, które wkrótce zostaną przeniesione do nowego budynku realizowanego w tym celu ). Przebudowa będzie polegać na dostosowaniu do obecnych przepisów i wymogów. W tej części znajdą się pomieszczenia pobytowe, terapeutyczne oraz obsługi dla Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego takie jak: punkt przyjęcia pacjenta, szatnie pacjentów i personelu, punkt przyjęcia i dystrybucji cateringu, pokoje i gabinety personelu, gabinet zabiegowy, magazyny czyste i brudne.
Rozbudowa o nowy budynek i przebudowa istniejącego budynku ZOL poprawi standardy pobytu i opieki dla pensjonariuszy ZOL.
Docelowo planuje się po realizacji robót remontowych i rozbudowy osiągnąć ok. 100 miejsc dla pensjonariuszy ZOL.