Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2023 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy – 34 miejscowości zyskały status miasta.
Nasz powiat od 1 stycznia 2024 roku ma dwa nowe miasta: Białaczów i Żarnów.
W noc Sylwestrową dokonano uroczystego przekazania symbolicznego klucza do miasta Białaczów na ręce Pani Burmistrz Barbary Goworek i do miasta Żarnów na ręce Pana Burmistrza Krzysztofa Nawrockiego.
Uroczystości uświetniły występy zespołów muzycznych lokalnych i gościnnych.
Serdeczne gratulujemy włodarzom miasta Białaczów i miasta Żarnów z okazji odzyskania praw miejskich. To krok milowy, który otwiera drzwi do nowych perspektyw rozwoju i szansy polepszenia warunków życia mieszkańców - Starosta Opoczyński Marcin Baranowski
Warto wspomnieć, że obie te miejscowości odzyskały swoje prawa miejskie odebrane wiele lat temu.
Żarnów to jedna z najstarszych w województwie łódzkim miejscowości, z historią sięgającą okresu kształtowania się zrębów polskiej państwowości. W XII wieku Żarnów był już znaczącym ośrodkiem administracji książęcej i siedzibą kasztelanii, stanowił ważny militarnie przyczółek młodego piastowskiego państwa. W jego centrum stał w przeszłości niewielki drewniany zamek otoczony, zasilaną wodami rzeczki Scepty, fosą. Gościło w nim wielu książąt i władców. Na jednym ze zjazdów do swoich praw do korony w Żarnowie przekonywał Władysław Łokietek. Gród wielokrotnie odwiedzał król Władysław Jagiełło, który w 1415 roku nadał osadzie prawa miejskie. Żarnów był miastem i siedzibą kasztelanii nieprzerwanie przez kolejne stulecia, aż do 1869 roku, kiedy za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym utracił lokacyjne przywileje.
Białaczów pierwszy raz prawa miejskie otrzymał w połowie XV wieku. Ich odnowienie nastąpiło za czasów marszałka Sejmu Czteroletniego, Stanisława Małachowskiego. W swych posiadłościach nadał on ludności wiejskiej wolność osobistą, zreorganizował administrację i ufundował w 1797 roku ratusz, którego prosta, klasycystyczna bryła króluje nad panoramą rynku w Białaczowie. Rodzinne gniazdo Małachowskich utraciło miejskie przywileje w 1870 roku.
Oprócz naszych miast prawa miejskie w naszym województwie od 1 stycznia 2024 roku otrzymały:
Grabów – w powiecie łęczyckim, Kiernozia – w powiecie łowickim, Inowłódz – w powiecie tomaszowskim, Osjaków – w powiecie wieluńskim, Bolesławiec – w powiecie wieruszowskim, Parzęczew – w powiecie zgierskim.
Tekst dotyczący historii obu miast: Anna Szymanek-Juźwin