W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Opocznie odbył się (14 grudnia 2023 r.) I Dzień Kariery Zawodowej, którego celem było ułatwienie podjęcia przez uczniów decyzji o wyborze własnej drogi zawodowej oraz poznanie lokalnego rynku pracodawców
Spotkanie zgromadziło wielu przedstawicieli pracodawców, którzy od lat liczą się na lokalnym rynku pracy. Wczoraj mieli możliwość przedstawienia nie tylko swoich firm, ale przede wszystkim zachęcenia uczniów do tego, aby rozważyli w przyszłości podjęcie zatrudnienia ich w firmach. Uczniowie mieli także możliwość poznania sposobów poszukiwania pracy. Spotkanie, choć miało charakter praktyczny to miało także elementy natury emocjonalnej związanej z dylematami o wyborze najlepszej drogi zawodowej. W temacie odwiecznego problemu wyboru najlepszego zawodu wypowiedziała się nawet sztuczna inteligencja i… też nie pomogła.
– Jeszcze kilka lat temu nie było tak wielu wydarzeń poświęconych rynkowi pracy, które byłyby adresowane do naszych uczniów – mówiła na samym początku spotkania Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta Opoczyński, podkreślając, że w ostatnim czasie zarówno szkoły powiatowe jak i PUP w Opocznie postawiły mocno na przyszłość osób, które wkrótce wejdą na rynek pracy. Maria Barbara Chomicz posługując się także AI zapytała: Jaki jest najlepszy zawód przyszłości?
– Nie ma jednego „najlepszego” zawodu przyszłości, ponieważ to zależy od wielu czynników, takich jak zainteresowania, umiejętności i zmieniające się potrzeby rynku pracy. Zawody związane z technologią, programowaniem, opieką zdrowotną i zrównoważonym rozwojem są często wymieniane jako perspektywiczne. Ważne jest również rozwijanie umiejętności miękkich, takich jak kreatywność, komunikacja i umiejętność pracy zespołowej, które są cenione w wielu dziedzinach – odpowiedziała AI. Jak widać nawet korzystanie z najnowszych zdobyczy cywilizacyjnych nie daje odpowiedzi na odwieczne pytania o wybór wybór właściwej drogi zawodowej.
Katarzyna Kołodziej – Hubka – doradca zawody przedstawiła prezentacje pt. Sposoby poszukiwania pracy. Podkreślała, że na etapie szkolnym bardzo ważnym czynnikiem jest budowanie swojej aktywności społecznej poprzez np. udział w wolontariatach.
Na spotkaniu podkreślano także, że w wieku szkolnym trudno jest wybrać właściwy dla siebie zawód na całe życie, więc zmiana profesji w życiu dorosłym nie jest czymś niezwykłym, a tym bardziej błędem życiowym, czego dowodem jest obecność na sali wielu osób, które w swoim życiu nie raz zmieniały pracę lub profesję.
Zasadniczą częścią spotkania były prelekcje doradców zawodowych oraz przedstawicieli firm działających na lokalnym rynku pracy. Prelegenci przedstawiali nie tylko firmy, ale także pakiety świadczeń jakie mają ich pracownicy.
Źródło informacji: Mazopolska.pl