Powiat Opoczyński upamiętnił dziś ofiary stanu wojennego oraz osób represjonowanych.
Obchody 42.rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego rozpoczęły się Mszą świętą w Kolegiacie św. Bartłomieja w Opocznie.
Następnie delegacje powiatu i gminy przeszli pod tablicę upamiętniającą powstanie „Solidarności”. Hołd ofiarom stanu wojennego złożyli również przedstawiciele służb, instytucji i szkół powiatowych.
13 grudnia 1981r. o godz. 6.00 rano w telewizyjnym wystąpieniu generał Wojciech Jaruzelski, ówczesny szef rządu i jednocześnie I sekretarz PZPR, odczytał dekret Rady Państwa, wprowadzający w naszym kraju stan wojenny. Uzasadnił to załamaniem gospodarczym kraju oraz groźbą zamachu stanu i przejęcia władzy przez Solidarność.
W stanie wojennym została wprowadzona godzina milicyjna. Od godz. 22:00 do 6:00 nie można było wychodzić z domów, a po ulicach jeździły czołgi oraz pojazdy wojskowe.
Zaczęły działać sądy doraźne, wydające szybkie wyroki na tych, którzy nie poddawali się zakazom i zeszli do podziemia.
Milicja i Służba Bezpieczeństwa z wielką aktywnością włączyły się do wyłapywania działaczy opozycyjnych i związkowych. Zaczęły się masowe aresztowania. Ludzie byli wsadzani do więzieniach, izolowani w ośrodkach internowania, przesłuchiwani i torturowani.
Aby uczcić bohaterstwo i pamięć walczących w okresie stanu wojennego Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2002 roku ustanowił 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.
„Pamiętajmy, że walki o niepodległość i polskość to nie tylko wydarzenia historyczne, ale przede wszystkim nasze obecne postawy i działania. Pamiętajmy, że to my wszyscy mamy wpływ na to, ja wygląda rzeczywistość i w jakiej atmosferze żyjemy”- mówił Starosta Opoczyński.