Od 16 do 22 października w całym kraju obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Kariery Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie pod kierownictwem dyrektora Jarosława Kołodziejczyka włączył się w akcję m.in. poprzez organizację spotkania przeprowadzonego pod hasłem tegorocznej edycji: „Talent i praca – to się opłaca”. Głównym jego celem było propagowanie świadomego wyboru ścieżki kariery oraz promocja usług poradnictwa zawodowego.
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery koncentruje się na odkrywaniu talentów i wykorzystaniu ich w życiu zawodowym. Skierowana jest do uczniów klas maturalnych, którzy za chwilę skończą szkołę i wejdą na rynek pracy.
W ubiegłym roku spotkanie obyło się pn.: „Co dalej po podstawówce? Zarzuć cumę do właściwej szkoły średniej” i było skierowane do uczniów szkół podstawowych.
Do udziału w nowatorskich warsztatach, przeprowadzonych w sali konferencyjnej Starostwa, PUP zaprosił lokalnych pracodawców, którzy współpracowali z młodzieżą jako eksperci.
W spotkaniu wzięli udział: Mariusz Siejka Komendant Powiatowy Policji w Opocznie wraz z Dominikiem Madejem asystentem do spraw nieletnich, Paweł Kowalczyk wiceprezes spółki AZAKO sp. z.o.o., Damian Strzelczyk właściciel firmy Dekers wraz z Rafałem Rudzkim, Piotr Pokrzywka przedstawiciel firmy Cersanit, Wojciech Piekielnik przedstawiciel firmy „Piekarnia Mojego Taty”, Beata Czerwińska właścicielka „Studia Urody Angel”, Agata Kucharska właścicielka „Strefy Kobiety Agata Kucharska”.
Podczas warsztatów obecni byli także: Wicestarosta Maria Barbara Chomicz, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Jarosław Kołodziejczyk wraz z pracownikami, dyrektorzy i grono pedagogiczne wraz z uczniami szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Opoczyński.
Warsztaty były świetną okazją do zapoznania się z zagadnieniem talentu i jego rolą w życiu zawodowym. Temat analizowany był na przykładzie gwiazd o zasięgu ogólnoświatowym. Młodzież podejmowała próby odpowiedzi na wiele pytań, m.in. Czy talent jest wyznacznikiem sukcesu? Co w sytuacji braku widocznego talentu? A może to nie brak talentu, tylko jego niezauważenie?
Młodzież mogła samodzielnie określić własne talenty za pomocą specjalnej aplikacji, która generowała wyniki na ekranie.
Najistotniejszym punktem warsztatów było podzielenie uczniów na kilkuosobowe zespoły, do których dołączyli zaproszeni przedsiębiorcy. Była to świetna okazja do rozmów na temat talentu i pasji w pracy.
Dzięki temu spotkaniu nasza młodzież otrzymała solidną dawkę informacji na temat rynku pracy i obowiązujących przepisów. Dowiedzieli się również, jakie są możliwości: sfinansowania swojego pierwszego biznesu, przedstawiania pracodawcy swoich talentów i mocnych stron, by zaowocowały interesującymi ofertami od potencjalnych pracodawców.
Przedsiębiorcy opowiadali o swoich doświadczeniach biznesowych. "Jesteście naszą przyszłością”– podkreślił komendant Mariusz Siejka.
Damian Strzelczyk właściciel firmy Dekers opowiedział o swojej branży zajmującej się budową unikatowych modeli trzykołowych rowerów elektrycznych, turystycznych, sportowych i rehabilitacyjnych, które znajdują uznanie wśród podróżników, sportowców i entuzjastów. Przy tej okazji zaprezentował jeden z nich.
Nie bójcie się podejmować nowych wyzwań. Życzę, abyście spotkali w życiu osoby, które Wam dadzą przestrzeń do rozwinięcia skrzydeł – mówiła Wicestarosta Maria Barbara Chomicz, która na zakończenie warsztatów wręczyła młodzieży długopisy i życzyła, by podpisali nimi swoje pierwsze umowy z pracodawcami.