Uroczyste obchody upamiętniające 84 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego o godzinie 9.00 na Placu Zamkowym pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Opocznie. W uroczystościach rocznicowych wzięły udział delegacje władz powiatu i miasta, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji, instytucji z terenu powiatu opoczyńskiego oraz młodzieży szkolnej.
17 września 1939 r. Armia Czerwona wystąpiła zbrojnie przeciwko Polsce, łamiąc podpisany w 1932 roku pakt o nieagresji. 84 lata temu, 17 września 1939 roku, Armia Czerwona, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Była to realizacja ustaleń zawartych w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór Polski. Oficjalny pretekst agresji był zawarty w przekazanej o godzinie 3.00 w nocy 17 września przez zastępcę Ludowego Komisarza Spraw Zagranicznych nocie dyplomatycznej. Zamieszczono tam nieprawdziwe oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego i ucieczce rządu polskiego. W konsekwencji ZSRR uznało wszystkie układy zawarte wcześniej z Polską za nieobowiązujące - jako zawarte z nieistniejącym państwem. Dalszymi konsekwencjami agresji ZSRR na Polskę były masowe represje wobec ludności polskiej pozostających na wschodnich terenach Rzeczypospolitej, grabież polskiego majątku narodowego i dóbr prywatnych. W głąb ZSRR wywożono całe zakłady przemysłowe, maszyny i instalacje fabryczne, lokomotywy, wagony, samochody oraz inwentarz. Obrabowano polskie muzea, biblioteki oraz archiwa i prywatne zbiory dzieł sztuki. Zgodnie z propozycją Stalina przeprowadzona została korekta podziału terytorialnego ziem polskich. Granica pomiędzy ZSRS a III Rzeszą przebiegać miała odtąd wzdłuż linii rzek San-Bug-Narew-Pisa. Walcząca z Niemcami Polska nie mogła przeciwstawić się nowemu najeźdźcy. Po krótkich walkach 19 września zostało zajęte Wilno, trzy dni później, po heroicznej obronie polskiej, Sowieci wkroczyli do Grodna, a 22 września padł Lwów.
Polacy zamieszkujący wschodnie województwa Rzeczpospolitej znaleźli się pod okupacją sowiecką i bardzo szybko stali się ofiarami terroru. Żołnierze polscy uznani zostali za więźniów i zamknięci w obozach. Na ponad 21 tysiącach oficerów dokonano zbrodni wojennej. Egzekucje te noszą wspólną nazwę Zbrodni Katyńskiej. Polska ludność cywilna z kolei w dużej liczbie została zesłana na wschód ZSRR. Wiele osób z powodu złych warunków, chorób i ciężkiej pracy straciło życie.
Zastanówmy się w takim razie, jak najlepiej uchronić się od potencjalnego zataczania koła przez historię - czy zapominając o wydarzeniach z przeszłości, czy pamiętając o nich i wyciągając wnioski, przyglądając się sytuacji aktualnej i podejmując działania o bezpieczeństwie ojczyzny? Niech mądre współdziałanie oraz dobro niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej i naszej Małej Ojczyzny, jaką jest Powiat Opoczyński, będzie dla nas celem, a poprzez uczciwą pracę dążmy do jej nieprzerwanego rozwoju – Maria Barbara Chomicz Wicestarosta.
Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez obecne delegacje przed pomnikiem ku czci Obrońców Naszej Ojczyzny.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.