24 lipca będziemy obchodzić Święto Policji, które przypada w rocznicę powołania w 1919 Polskiej Policji Państwowej, istniejącej do 15 sierpnia 1944.
Przed głównymi obchodami na terenie kraju odbywają się lokalne uroczystości. Tak też działo się w Opocznie 18 lipca 2023r. – na placu przy Miejskim Domu Kultury świętowali policjanci z KPP Łódź – Wschód, KMP w Piotrkowie Tryb., KPP w Rawie Mazowieckiej, KPP w Tomaszowie Maz., KPP w Brzezinach oraz KPP w Opocznie.
Uroczystość była okazją do wręczenia nagród i odznaczeń dla policjantów przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, nadinspektora Sławomira Litwina.
Komendant Powiatowy Policji w Opocznie, młodszy inspektor Mariusz Siejka, złożył w swojej przemowie hołd funkcjonariuszom, którzy zginęli na służbie, przypominał tragiczne losy policjantów, którzy zostali zamordowani podczas II wojny światowej m.in. w Katyniu oraz podkreślił, że Policja funkcjonuje już od 104 lat, a największą satysfakcję sprawia wdzięczność lokalnej społeczności.
Podczas obchodów Święta Policji w Opocznie licznie stawili się m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz rodziny funkcjonariuszy.
W imieniu parlamentarzystów głos zabrał marszałek senior Antoni Macierewicz – poseł na Sejm RP, który wspomniał policjantów zamordowanych w obozach sowieckich, nawiązał do czasów transformacji, w tym przemiany milicji w policję. Podkreślił również ważną rolę policji w zapewnianiu bezpieczeństwa Polakom w kontekście kryzysu migracyjnego.
Starosta Marcin Baranowski, zabierający głos w imieniu samorządowców, podkreślił m.in. słuszność wyboru Powiatu Opoczyńskiego na obchody Święta Policji. Zaznaczył bowiem, że Policja w Opocznie szczyci się naprawdę dobrymi warunkami do wykonywania swojej misji.
„Dziękuję rządowi, dzięki któremu mieszkańcy Powiatu mogą czuć się bezpieczni, Komenda Powiatowa Policji w Opocznie zyskała nowoczesny budynek, niedawno oddany został do użytku komisariat w Paradyżu, a także przywrócony do użytku zamknięty przez poprzednią ekipę rządzącą posterunek policji w Drzewicy” – podkreślił Starosta Opoczyński.
Przypomnijmy kilka informacji dot. Policji:
W czasie II wojny światowej zginęło około 13 tys. z 36 tys. polskich policjantów. Około 6 tys. spoczywa w Miednoje, największej na świecie nekropolii policyjnej. 6 kwietnia 1990 roku Sejm uchwalił nową ustawę o Policji. Misją współczesnej Policji jest, tak jak dawniej, zapewnienie bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. Policja podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Rota ślubowania policjanta - na podstawie art. 27.1 Ustawy z 6 kwietnia 1990 roku o Policji brzmi:
„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej”.
Do podstawowych zadań Policji należą:
1) ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra;
2) ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym zapewnienie spokoju w miejscach publicznych oraz w środkach publicznego transportu i komunikacji publicznej, w ruchu drogowym i na wodach przeznaczonych do powszechnego korzystania;
3) inicjowanie i organizowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi;
4) wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców;
5) nadzór nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochronnymi w zakresie określonym w odrębnych przepisach;
6) kontrola przestrzegania przepisów porządkowych i administracyjnych związanych z działalnością publiczną lub obowiązujących w miejscach publicznych;
7) współdziałanie z policjami innych państw oraz ich organizacjami międzynarodowymi, a także z organami i instytucjami Unii Europejskiej na podstawie umów i porozumień międzynarodowych oraz odrębnych przepisów;
8) przetwarzanie informacji kryminalnych, w tym danych osobowych;
9) prowadzenie zbiorów danych zawierających informacje gromadzone przez uprawnione organy o odciskach linii papilarnych osób, niezidentyfikowanych śladach linii papilarnych z miejsc przestępstw oraz o wynikach analizy kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA).
Policja realizuje także zadania wynikające z przepisów prawa Unii Europejskiej oraz umów i porozumień międzynarodowych na zasadach i w zakresie w nich określonych.
Policja składa się z następujących rodzajów służb: kryminalnej, śledczej, spraw wewnętrznych, prewencyjnej, kontrterrorystycznej oraz wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym.
Wszystkim Policjantom życzymy dalszych sukcesów.