W dniu 09 maja br. w Starostwie Powiatowym w Opocznie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym omówiono sytuację na terenie powiatu opoczyńskiego związaną z wirusem ptasiej grypy HPA I.
W posiedzeniu udział wzięli:
1. Przewodniczący Zespołu – Starosta Opoczyński – Marcin Baranowski
2. Zastępca Przewodniczącego Zespołu – Sekretarz Powiatu - Grażyna Wielgus
3. Członek Zespołu – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opocznie – Paweł Śpiewak
4. Członek Zespołu - Wicestarosta Powiatu Opoczyńskiego - Maria Barbara Chomicz
5. Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie – st. kpt. Krzysztof Juszczak
6. Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej KP PSP w Opocznie– st. kpt. Maciej Połeć
7. „Wody Polskie” reprezentowała Dyrektor Zarządu Zlewni w Piotrkowie Trybunalskim - Magdalena Filipiak (udział zdalny)
8.Inspektor Wydziału Organizacyjnego i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Opocznie – Mariusz Amrozik
9.Pracownik Wydziału Organizacyjnego i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Opocznie – Patryk Zalewski
Omówiono sytuację związaną z występującymi na terenie zbiornika wodnego w Miedznej Murowanej przypadkami padłych mew śmieszek zaatakowanych wirusem ptasiej grypy.
Lekarz weterynarii zapoznał obecnych na posiedzeniu z zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy. Przedstawione zostały również procedury postępowania w przypadku wystąpienia na terenie powiatu ptasiej grypy oraz zadania służb, inspekcji.
Po wspólnych konsultacjach, postanowiono wysłać w rejon zbiornika wodnego w Miedznej Murowanej odpowiednie służby w celu zutylizowania padłych ptaków.
Zawiadomienie o padłych ptakach złożyło Łódzkie i Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne. Z uwagi na to, że panuje okres lęgowy, należy więc podejść do tego z jak największą ostrożnością. Jednak biorąc pod uwagę dobrostan zwierząt, utylizacja padłych ptaków jest ważniejsza.
Dotychczas pobrane zostały dwie próbki potwierdzające ptasią grypę u mew. Czas trwania obostrzeń wynosi 30 dni od daty ostatniej próbki. Zostanie pobrana jeszcze jedna próbka końcowa pod koniec obowiązujących obostrzeń wynikających z poprzedniej decyzji.
Zespół Zarządzania Kryzysowego ostatecznie ustalił, że działanie związane ze zbieraniem padłych ptaków zostanie przeprowadzone 12 maja br., przy udziale zarówno Powiatowego Lekarza Weterynarii, Jednostek PSP, które będą miały do dyspozycji łódkę oraz OSP Wąglany lub Petrykozy. Padłe ptaki będą odebrane przez firmę z terenu gm. Białaczów, która ma podpisaną umowę z Wodami Polskimi na tego typu działania.