9 maja br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie odbyło się niezwykłe spotkanie skierowane do osób starszych pod hasłem „Czytanie - terapia utrzymująca zdrowie i młodość.”
Karolina Kalinowska z Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim Filia Biblioteki Pedagogicznej w Opocznie powitała licznie przybyłych uczestników spotkania m.in.: przedstawicieli organizacji społecznych i instytucji publicznych jak również osoby indywidualnie przybyłe na spotkanie. Wśród uczestników obecny był także dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie Jerzy Misiurski.
Następnie głos zabrał Starosta Opoczyński Marcin Baranowski, który podziękował wszystkim za przybycie i życzył miłych wrażeń „bo czytanie kształtuje, relaksuje i dzięki temu rozwija nasz umysł.”
Psycholog Joanna Dziubek z Niepublicznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej "Pleciuga" w Opocznie rozpoczęła swoją prelekcję od wyjaśnienia czym dla nas jest samo zdrowie. Każdy z nas dba o nie poprzez różne formy aktywności fizycznej. Mało kto jednak ma wyobrażenie o zdrowym mózgu. Sposób aktywności fizycznej i nasze dobre samopoczucie ma korzystny wpływ na nasz mózg.
Niestety nasz mózg wraz z wiekiem również ulega starzeniu i to już od ok. 25 roku życia. Proces starzenia możemy zaobserwować kiedy występują u nas trudności z komunikacją, pamięcią bądź wykonywaniem kilku zadań jednocześnie. Powstaje pytanie czy możemy zapobiec starzeniu się mózgu?
Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że możemy ten proces tylko opóźnić. Niewątpliwie do działań pomagających nam opóźnić procesy starzenia się możemy zaliczyć odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, interakcje poznawcze, społeczne oraz zmniejszenie ilości stresu.
Kolejne ciekawe pytanie zadane uczestnikom brzmiało: czym jest plastyczność mózgu?
Prelegentka wytłumaczyła zebranym, iż jest to zdolność mózgu do regeneracji. Dużą plastycznością mózgu wykazują się dzieci, które stymulują tę zdolność poprzez ciągłą naukę. W przypadku osób dorosłych również istnieje możliwość regeneracji mózgu. Musimy tylko wypracować metody opóźniające proces starzenia się mózgu według hasła „używaj albo trać” inaczej mózg nieużywany po prostu zanika. W naszym mózgu cały czas trwa współzawodnictwo o przestrzeń korową. Funkcje rozwijane i ćwiczone stopniowo poszerzają swoje terytorium, zaś te, które nie są ćwiczone – zmniejszają swoją przestrzeń. Zatem musimy temu zapobiegać. Najprostszą metodą nie wymagającą zaangażowania innych osób czy dużych nakładów finansowych jest czytanie. Najłatwiej jest więc sięgnąć po książkę. Mogą to być zarówno książki tradycyjne, jak również w formie elektronicznej (e-booki, audiobooki) które umożliwiają dostosowanie czcionki do potrzeb czytelnika.
Czytanie książek jest najłatwiejszą dostępną formą aktywności, która stymuluje pracę mózgu, poprawia naszą pamięć, skłania nas do refleksji.
Ciekawym sposobem poprawiającym funkcje mózgu jest biblioterapia czyli terapia poprzez czytanie, które pomaga przetrwać np. trudne momenty w życiu, pomaga odizolować się od frustrującej rzeczywistości jak również dostarczyć nam wzorów postępowania a co najważniejsze obniża poziom stresu. Łatwo dostosować jej tematykę do osobowości czy zainteresowań czytelnika. Dzięki biblioterapii osoby starsze mają szansę poszerzyć wiedzę i podnieść poczucie własnej wartości.
Spotkanie realizowane było w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2023 rok - "Biblioterapia - pomoc terapeutyczna dla dzieci i dorosłych."