Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja organizowane przez Powiat Opoczyński, rozpoczęły się Mszą Św. w Kolegiacie Św. Bartłomieja w Opocznie.
Po Mszy Św. poczty sztandarowe oraz delegacje przeszły pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Członek Zarządu Powiatu Opoczyńskiego Michał Białek odczytał list od Ministra Rozwoju Wsi i Rolnictwa - Roberta Telusa:
Narodowe Święto 3 Maja upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów, pierwszej w nowożytnej Europie. Choć nie uchroniła ona Polski przed rozbiorami, to stała się testamentem, o którego realizację walczyły przez długie lata kolejne pokolenia Polaków. Konstytucja była wyrazem miłości i troski o Ojczyznę.(..) Była również wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową.
Z kolei Janusz Ciesielski – radny Sejmiku Województwa Łódzkiego odczytał list w imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, skierowany do uczestników opoczyńskich uroczystości:
Konstytucja 3 Maja to przede wszystkim symbol jedności wokół najważniejszych ideałów takich jak wolność, integralność terytorialna, równość wobec prawa.(..). W rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji oddajemy hołd jej twórcom, którzy potrafili wznieść się ponad podziały w ratowaniu suwerenności Rzeczypospolitej.
Wicestarosta Maria Barbara Chomicz przybliżyła historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jej znaczenia dla ówczesnej Polski:
Konstytucja 3 Maja stała się jasnym legislacyjnym drogowskazem o charakterze fundamentalnym. Niestety, znaleźli się zdrajcy na żołdzie Rosji, a czarę gorczycy dopełniła Konfederacja Targowicka. Ojczyzny nie zdołał uratować wybuch Powstania Kościuszkowskiego. Polska nie była w stanie przeciwstawić się zmowie trzech mocarstw: Rosji, Prus i Austrii i w konsekwencji zniknęła z map Europy na 123 lata, ale Naród przetrwał, a Konstytucja 3 Maja stała się dla Polaków punktem odniesienia dodającym otuchy, do którego nawiązywali uczestnicy wojen napoleońskich, powstań listopadowego i styczniowego, legioniści Marszałka Piłsudskiego, żołnierze walczący na frontach II wojny światowej i polscy demokraci czasów PRL-u.
Po przemówieniach został odczytany Apel Poległych, oddano salwę honorową. Następnie przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli, instytucji publicznych, służb mundurowanych, organizacji pozarządowych, Strzelcy, Harcerze oraz młodzież szkolna z powiatu opoczyńskiego złożyli wiązanki i zapalili znicze pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki.
Oprawę muzyczną tegorocznych uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja uświetniła Orkiestra Miejska działająca przy Miejskim Domu Kultury w Opocznie.