Tegoroczne obchody „Dnia Pamięci o Majorze Henryku Dobrzańskim Hubalu”, które patronatem honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda rozpoczęły się od koncertu pieśni wojskowych i patriotycznych w wykonaniu Wojskowego Zespołu Wokalnego „Hubal” działającego przy 2 Pułku Rozpoznawczym w Hrubieszowie. Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy chwytający za serce najsłynniejszy poświęcony Majorowi Dobrzańskiemu i jego żołnierzom utwór pt.: „Hubalowa Legenda”.
Po koncercie została odprawiona polowa Msza Św. przy Szańcu Hubala w intencji Hubalczyków, której przewodniczył ks. Stanisław Piekielnik – dyrektor Radia Plus Radom. Duchowny w homilii szukał odniesień do dzisiejszej Ewangelii poświęconej dobremu pasterzowi, którego powinna cechować odpowiedzialność.
– Nie czuję się godny tego, aby opowiedzieć życiorys bohatera z czasów drugiej wojny światowej, ale chciałbym dzisiaj pod nasze rozważanie podjąć jedną cechę, która wydaje mi się szczególnie ważną w jego osobie. To odpowiedzialność. Odpowiedzialność, która rozkładała się na różne elementy, różne części życia mjr. Hubala. Odpowiedzialność za rodzinę, odpowiedzialność żołnierza Wojska Polskiego, odpowiedzialność człowieka za drugiego człowieka, odpowiedzialność dowódcy za swoich żołnierzy, odpowiedzialność żołnierza walczącego tutaj za mieszkańców, którzy osiedlili się wokół tego lasu – mówił w homilii ks. Stanisław Piekielnik.
Po Mszy św. zgodnie z wojskowym ceremoniałem nastąpiło wciągnięcie flagi narodowej na maszt przy Szańcu mjr. Hubala i wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Następnie Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta Powiatu Opoczyńskiego powitała przybyłych przedstawicieli władz parlamentarnych, rządowych, samorządowych, mundurowych oraz organizacji społecznych, które odwołują się do tradycji Hubalczyków. Następnie nastąpiły przemówienia przedstawicieli władz parlamentarnych i rządowych.
Do najbardziej znanych słów mjr. Henryka Dobrzańskiego „Munduru nie zdejmę. Broni nie złożę. Tak mi dopomóż Bóg” odniósł się Antoni Macierewicz – Poseł na Sejm RP.
– Te słowa oddawały i oddają nadal rzeczywisty charakter Narodu Polskiego. To dlatego właśnie dzięki jego walce, dzięki jego determinacji dzięki jego bohaterstwu powstał Związek Walki Zbrojnej, Armia Krajowa. Dlatego zaczęli walczyć później gdy okupację hitlerowską (niemiecką) zastąpiła okupacja sowiecka Żołnierze Niezłomni. Żołnierze, których nazywano zdrajcami, żołnierze, których nazywano przestępcami, a byli przecież bohaterami – mówił m.in. Antoni Macierewicz.
– To na tej ziemi walczył żołnierz, który walczył, gdy wszyscy już zrezygnowali. Żołnierz, który jako pierwszy – a dziś myślę, że to jest szczególne – obronił honor polskiego munduru. Dziś, gdy wiele osób próbuje opluwać polski mundur. Wielu polityków, którzy mówią, że polski mundur nic nie znaczy, chcę powiedzieć, że właśnie mjr. Hubal rozpoczął akcję, która do dziś trwa, akcję „murem za polskim mundurem” – mówił m.in. Robert Telus – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Karol Młynarczyk – Wojewoda Łódzki oraz Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński w swoich wystąpieniach przypomnieli postać mjr. Henryka Dobrzańskiego i jego niezłomną postawę po kapitulacji Polski w 1939 r.
– Jakże musiał miłować Ojczyznę, Wolność i Niepodległość skoro on znakomity, zawodowy żołnierz odmówił wykonania rozkazu. Rozkazu z marca 1940 r., rozkazu, który rozwiązywał Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, którym dowodził – mówił Karol Młynarczyk.
– Oddajemy dziś cześć Hubalczykom i mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu. Niech przykład jego patriotyzmu towarzyszy nam w codziennym życiu i pomaga jak najlepiej służyć Ojczyźnie – mówił Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński. Starosta Opoczyński mówił także o tym, że wolność nie jest dana raz na zawsze, czego najlepszym przykładem jest obecna sytuacja Ukrainy, która już drugi rok walczy z Rosją.
Obecny na uroczystościach w Anielinie Pan Andrzej Krych – Wicekurator Oświaty w Łodzi odczytał list od Przemysława Czarnka – Ministra Edukacji i Nauki.
Podczas obchodów odczytany został Apel Poległych i oddana salwa honorowa przez żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Przybyłe delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze przy obelisku upamiętniającym mjr. Henryka Dobrzańskiego.
Stało się już tradycją, że uroczystości Hubalowe pod Szańcem w Anielinie kończą się pokazem kawaleryjskim w wykonaniu Stowarzyszenia OWWP im. Mjra Hubala oraz tradycyjną żołnierską grochówką, w tym roku przygotowaną przez Koła Gospodyń Wiejskich z Dęby i Anielina.
Tegoroczne uroczystości Hubalowe zgromadziły bardzo duże rzesze przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli jednostek wojskowych z terenu całego kraju, a także wiele organizacji społecznych, grup rekonstrukcyjnych, przedstawicieli szkół z całej polski, które odwołują się do tradycji Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala.
Swoje stoiska promocyjne podczas uroczystości wystawili: Muzeum Regionalne w Opocznie, 9 Łódzka Brygada WOT, Stowarzyszenie Wizna 1939, Stowarzyszenie Hubalczycy 1939 – 1940, Stowarzyszenie OWWP im. Hubala, Jednostka Strzelecka 1042 Opoczno oraz Stowarzyszenie Pułk Opoczyński 1863 – 1864.
Podobnie jak w latach poprzednich swoje stoiska wystawili również autorzy książek i publikacji o Majorze Hubalu.
PATRONAT HONOROWY nad uroczystościami objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Składamy serdeczne podziękowania naszym sponsorom, którzy wsparli tegoroczne obchody Dnia Pamięci o Majorze Henryku Dobrzańskim Hubalu. A są nimi:
- Pan Wojciech Wiktorowicz właściciel Firmy Agro – Wikt
- Państwo Aneta i Wojciech Piekielnik właściciele Piekarni w Miedznej
- Pani Jolanta Nowakowska właścicielka ZPM NOWAKOWSKI
- Pan Zdzisław Wojciechowski właściciel ZPM WOY
- Pan Marek Celner właściciel sieci sklepów Celmarket
- Pan Leszek Mazur właściciel Hurtowni Lemar
Organizatorem uroczystości był Powiat Opoczyński.
Współorganizatorami: Poseł na Sejm RP Robert Telus, Gmina Poświętne, PGL Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Opoczno, Stowarzyszenie Ułanów im. OWWP mjr. Hubala i Stowarzyszenie Hubalczycy 1939 – 1940
Patronat medialny sprawowali: Radio Plus Radom i portal Mazopolska.pl