Forum Specjalistów dotyczące „Zabezpieczenia psychologicznego i psychoterapeutycznego dzieci i młodzieży oraz rodziców i opiekunów na terenie Powiatu Opoczyńskiego odbyło się 13 marca br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie.
Konferencję poprowadziła Wicestarosta Maria Barbara Chomicz.
Spotykamy się tutaj przede wszystkim po to, aby wysłuchać specjalistów i praktyków w tej dziedzinie oraz podzielić się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Chcemy wskazać zagrożenia na jakie są narażone dzieci i młodzież. Myślę, że po tym spotkaniu nasza współpraca międzyinstytucjonalna będzie jeszcze bardziej efektywna.
Tematyka forum jest odpowiedzią na wzrost problemów i chorób o podłożu psychicznym, do których niewątpliwie w ostatnich latach przyczyniła się epidemia Covid-19, lęk o zdrowie i życie swoje i najbliższych, izolacja, samotność i w konsekwencji rozluźnienia więzi społecznych, a także wybuch wojny w Ukrainie, potęgujący uczucie stresu i niepewności oraz obaw o przyszłość.
Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży ma zasadnicze znaczenie w zapewnieniu im dobrego startu w życiu. Dlatego jako Powiat Opoczyński wiemy jak ważna jest profilaktyka. Jednocześnie czynimy wszelkie starania, aby zadbać o najwrażliwszą część naszej powiatowej społeczności i dać realne wsparcie rodzicom i opiekunom -mówiła Maria Barbara Chomicz Wicestarosta.
Następnie w imieniu gospodarza tej konferencji Starosty Marcina Baranowskiego powitała przybyłych gości min.: Posła na Sejm RP Roberta Telusa, Dyrektora Łódzkiego Oddziału NFZ Artura Olsińskiego, Rzecznika Prasowego Oddziału Annę Leder, Dyrektora Operacyjnego Grupy CenterMed i Koordynatora Ośrodków Psychologicznych Bartłomieja Ostręgę, dr n. med. Danutę Kossak, psychoterapeutkę i terapeutkę środowiskową Katarzynę Śmiłowską, wizytatorkę Elżbietę Cichawę z Kuratorium Oświaty - Delegatura Piotrków, Dyrektora Poradni - Psychologiczno-Pedagogicznej w Opocznie z filią w Drzewicy Annę Reszkę, Dyrektora PCPR w Opocznie Katarzynę Szymczyk, pielęgniarkę naczelną SP ZOZ Szpitala Powiatowego Hannę Firlej, Sekretarz Powiatu Grażynę Wielgus, Skarbnik Powiatu Annę Słoniewską, Dyrektor Wydziału Oświaty i Funduszy Unijnych Małgorzatę Groblicką, asp. szt. Barbarę Stępień wraz z dzielnicowymi, przedstawicieli z sanepidu, PUP w Opocznie oraz przedstawicieli gmin powiatu, dyrektorów placówek edukacyjnych, pedagogów, terapeutów i wszystkich tych, którym temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży jest bliski.
Jako pierwsza z grona prelegentów głos zabrała Małgorzata Nasulewicz Kierownik Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej filii w Drzewicy.
Wyjaśniła na czym polega pomoc psychologiczno-pedagogiczna, komu jest udzielana oraz z czyjej inicjatywy.
Głównym zadaniem poradni jest diagnozowanie oraz udzielanie nauczycielom, wychowawcom grup wychowawczych lub specjalistom pomocy w rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, planowaniu i realizacji zadań z zakresu doradztwa edukacyjno- zawodowego jak również rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień uczniów.
W Powiecie Opoczyńskim obserwuje się zwiększone zainteresowanie:
-badaniami psychologicznymi
-rozmowami i konsultacjami psychologicznymi ,logopedycznymi
-treningiem umiejętności społecznych
-zajęciami warsztatowymi dla uczniów i rodziców
Michał Moryc z Młodzieżowej Rady Powiatu Opoczyńskiego zaprezentował wyniki przeprowadzonego wśród młodzieży badania ankietowego na temat „Zdrowia psychicznego” za 2022 i 2023 rok.
Wynika z niej, że większa część ankietowanych wyraża w sposób negatywny swoje emocje, odczucia a także ma problemy z radzeniem sobie z trudnościami życiowymi i nie potrafi w pełni cieszyć się życiem.
Wyniki ankiety powinny być dla nas rodziców, ale i wszystkich instytucji pracujących na rzecz dzieci i młodzieży, drogowskazem do dalszej pracy- mówiła asp.szt. Barbara Stępień.
Zdrowie psychiczne młodzieży to niewątpliwie poważny problem. Pandemia na pewno się do tego w jakiś sposób przyczyniła, ale tak naprawdę to przede wszystkim wina nas rodziców. Zabiegani poświęcamy zbyt mało czasu swoim dzieciom. Nie umiemy mówić o pozytywnych aspektach życia- mówił Poseł na Sejm RP Robert Telus.
Głos zabrał również Bartłomiej Ostręga. Zapoznał wszystkich z zadaniami nowo otwartego Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży I Poziom Referencyjny w Powiecie Opoczyńskim oraz z reformą ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Nowy model wprowadzony został 14 sierpnia 2019 roku i składa się z trzech poziomów referencyjnych.
Ośrodki zajmujące się młodymi pacjentami podzielono na trzy poziomy referencyjności. Pierwszy podstawowy to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Mają one być blisko miejsca zamieszkania dziecka a opieka środowiskowa ma się opierać na współpracy z rodziną, szkołą, pomocą społeczna, sądem i kuratorem.
Świadczenie udzielane jest dzieciom i młodzieży do 21 r.ż.
Mając na uwadze reformę oraz rodzące się problemy dzieci i młodzieży zainwestowaliśmy w nowy zakres świadczeń – psychiatrię a w szczególności świadczenia psychologiczne i psychoterapeutyczne – I model referencyjności. Uruchomiliśmy markę „ Bliżej”, która skupia usługi psychologiczne i psychoterapeutyczne Grupy CenterMed w jednym miejscu – mówił dyrektor ośrodka.
W sprawie wypowiedziała się również Dyrektor PCPR w Opocznie Katarzyna Szymczyk, która omówiła zadania, tryby i obszary interwencji kryzysowej.
Oferujemy pomoc mieszkańcom Powiatu Opoczyńskiego znajdującym się w szeroko rozumianym kryzysie, a w szczególności osobom po próbach samobójczych oraz ich rodzinom, przeżywającym utratę bliskiej osoby lub będącym w zagrożeniu jej odejścia, doświadczającym przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej, seksualnej. Warto zapamiętać numer interwencyjny 786-042-269. Można pod nim uzyskać pomoc doraźną od poniedziałku do piątku w godzinach od 17:00 do 20:00 oraz w soboty w godzinach od 14:00 do 22:00
Po zakończeniu konferencji odbyły się jeszcze certyfikujące warsztaty dotyczące tematyki „depresji dzieci i młodzieży jako problem rozwojowy, opiekuńczy i medyczny.”