W Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie w dniu 6 lutego 2023 roku odbyła się w konferencja onkologiczna pod hasłem „Wczesne wykrycie to życie.”
Spotkanie poprowadziła Wicestarosta Maria Barbara Chomicz i Dyrektor Szpitala Powiatowego im. E. Biernackiego w Opocznie Dagmara Junknikiel-Rosiak.
Tematyka konferencyjna podyktowana jest potrzebą poszerzenia wiedzy mieszkańców powiatu opoczyńskiego w zakresie obszaru problematyki onkologicznej. Na spotkaniu można było usłyszeć specjalistów i praktyków z dziedziny onkologii.
Promocja zdrowia to temat bardzo ważny. Nie ma skuteczniejszej walki z tą chorobą niż jej zapobieganie. Dlatego Powiat Opoczyński jak również Powiatowy Szpital im. E Biernackiego w Opocznie przykłada szczególną uwagę do profilaktyki prozdrowotnej naszych mieszkańców. Świadczą o tym akcje profilaktyczne jak choćby pikniki zdrowotne – mówiła Wicestarosta Maria Barbara Chomicz.
Następnie Wicestarosta przywitała przybyłych gości w tym prelegentów jak również min. Posła na Sejm RP Roberta Telusa, Starostę Opoczyńskiego Marcina Baranowskiego, który wystąpił w roli Przewodniczącego Konwentu Starostów Powiatów Województwa Łódzkiego, Janusza Ciesielskiego - Radnego Sejmiku Wojewódzkiego reprezentującego Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, Jolantę Kowalik-Gęsiak- Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi jak również specjalistów, prelegentów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i przedstawicieli Łódzkiego NFZ, Stowarzyszenie Amazonek OKA, przedstawicieli Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim.
Dzięki tej konferencji każdy mieszkaniec powiatu opoczyńskiego mógł dowiedzieć się gdzie może szukać pomocy w razie choroby nowotworowej.
Narodowa Strategia Onkologiczna przyjęta przez Radę Ministrów na lata 2020-2030 za najważniejszy cel stawia zwiększenie przeżywalności chorych oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe. Wiąże się to ze zwiększeniem wykrywalności nowotworu we wczesnym jego etapie.
Praktyczną odpowiedzią na te cele jest Krajowa Sieć Onkologiczna.
Każdy pacjent niezależnie od miejsca zamieszkania będzie miał zapewnioną opiekę onkologiczną opartą o jednakowe standardy diagnostyczno-terapeutyczne. Realizacja poszczególnych etapów leczenia onkologicznego ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.
Podmioty, które znajdują się w Krajowej Sieci Onkologicznej mają obowiązek wyznaczenia koordynatora dla każdego pacjenta.
Zostanie utworzona infolinia na poziomie krajowym oraz wprowadzony zostanie obowiązek systematycznej oceny naszej satysfakcji oraz oczekiwań jako pacjentów.
Drodzy mieszkańcy zdrowie jest najważniejsze, dziękuję organizatorom za poruszenie tej tematyki trudnej dla nas wszystkich. Tematyki dotyczącej onkologii. Rak na celowniku - to hasło dzisiaj często poruszane na naszej konferencji. Możemy z nim walczyć, tylko musimy go odpowiednio wcześnie zdiagnozować i leczyć ale nie tylko przy pomocy lekarzy i medycyny ale także poprzez aspekty psychologiczne. Najważniejsza jest wiara w to, że można pokonać chorobę - mówił Poseł na Sejm RP Robert Telus.
Janusz Ciesielski również podziękował w imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego za zaproszenie oraz za organizację takiej konferencji. Życzył aby to spotkanie przyniosło mieszkańcom naszego powiatu pozytywną wiedzę na temat tej choroby.
Profilaktyka to podstawa naszego zdrowia. Nie bójmy się tego. Badajmy się. Program profilaktyka 40 Plus miał umożliwić wykonanie podstawowych badań profilaktycznych finansowanych ze środków publicznych bez konieczności skierowania od lekarza POZ. Okazuje się jednak, że wciąż bardzo mała grupa osób skorzystała z takiej formy badań w województwie łódzkim. W naszym opoczyńskim szpitalu można skorzystać z takiej formy badań profilaktyki 40 Plus bez konieczności wyjazdu gdzieś do innego miasta. Wszystko jest na miejscu u nas w Opocznie-zachęcał i przekonywał Starosta Opoczyński Marcin Baranowski.
Następnie prelegenci z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przedstawili istotne zagadnienia dotyczące zdrowia, a przede wszystkim profilaktyki i diagnostyki chorób nowotworowych. O skutecznej komunikacji na linii pacjent- lekarz mówiła prof. Anna Zalewska- Janowska.
Blisko 19% zgonów to zgony z powodu chorób nowotworowych i niestety ta tendencja się utrzymuje w kolejnych latach. Dyrektor Jolanta Kowalik-Gęsiak zachęcała wszystkich w tym również młodzież do dbania o siebie, do korzystania z różnych form profilaktyki czy to programów dotyczących otyłości, czy też zdrowego trybu życia.
Dzięki tej konferencji wiemy już, że to co dzieje się w naszej głowie bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie i odporność ale także wpływa na proces samego chorowania i leczenia. Ciało i umysł to naczynia powiązane.
Jeśli człowiek chce żyć to zrobi wszystko aby tak się stało. Wielu lekarzy spotyka się z tzw. „wyleczeniem spontanicznym” lub „samoistną remisją” ponieważ nadzieja, wiara, pozytywne myślenie i oczekiwania oraz związane z nimi emocje stanowią „psychiczny napęd” poruszający „biologiczne tryby” procesu zdrowienia.
„Nie umieraj zanim nie umrzesz” powiedzenie pacjentów onkologicznych daje nam wiele do myślenia. Każda trudna sytuacja pomaga nam się rozwijać i wzrastać.
Każdy uczestnik konferencji mógł skorzystać z indywidualnych konsultacji dotyczących zdrowego odżywiania się oraz przeprowadzić profesjonalną analizę składu ciała.
Na koniec wystąpiły panie ze Stowarzyszenia Amazonek OKA, które dzięki wsparciu i inicjatywom na nowo odnalazły radość życia, pokonały chorobę i same niosą dobre słowo innym kobietom w podobnej sytuacji.
Na konferencji specjaliści ze Szpitala Onkologicznego NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim omówili sposoby leczenia onkologicznego i sposoby leczenia innych chorób.
Jednocześnie w szkołach dla których organem prowadzącym jest Powiat Opoczyński były prowadzone spotkania poświęcone profilaktyce i wczesnej diagnostyce w kontekście leczenia onkologicznego.
Relacja z konferencji onkologicznej dostępna jest na naszej stronie:
https://www.youtube.com/watch?v=FiiRO_CNTVA