„Uwolnić motyla” to wspaniały koncert, jaki odbył się dla osób niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Opocznie w piątek 2 grudnia 2022 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością, obchodzonego 3 grudnia.
Spotkanie jednoczące i podkreślające wyjątkową wartość osób niepełnosprawnych rozpoczęło się wspólnym wykonaniem piosenki „Tolerancja” S. Sojki przy opoczyńskim Pegazie.
Wszyscy uczestnicy przeszli następnie do Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego. Zebranych gości powitali gospodarze spotkania: Wicestarosta Maria Barbara Chomicz, wiceprzewodnicząca Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. oraz Tomasz Musielski Prezes Stowarzyszenia „Ja-Ty-My” i przewodniczący .Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.
Koncert Honorowym Patronatem objęli: Robert Telus Poseł na Sejm RP oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber. W imieniu Posła Roberta Telusa Artur Bielas pogratulował pięknego spotkania i życzył dobrego, wspólnie przeżytego czasu. Janusz Ciesielski z ramienia Marszałka Województwa Łódzkiego życzył, aby wspólne świętowanie przyniosło dużo radości zebranym gościom.
Podczas wystąpienia, przepełnionego miłością do zebranych na sali, wicestarosta Maria Barbara Chomicz wyjaśniła znaczenie hasła koncertu „Uwolnić motyla”. Chodzi o symbol przemiany, przekształcenia mało interesującej na pierwszy rzut oka gąsienicy w pięknego motyla – podobnie jest z podejściem do niepełnosprawności: od nas samych zależy jak traktujemy niepełnosprawność, której doświadczamy i którą przeżywamy wewnętrznie. Tę niepełnosprawność także możemy przemienić w pięknego motyla, wolnego i niczym nieograniczonego.
Wicestarosta w formie multimedialnej zaprezentowała przykładowe formy pomocy udzielanej przez instytucje powiatowe, mocno zaangażowane w działania na rzecz osób potrzebujących. Podkreśliła, że suma środków z PEFRONU rozdysponowanych w roku 2022 w Powiecie Opoczyńskim na działania pomocowe to blisko 4 miliony złotych oraz ok. 70 tysięcy złotych przekazane dla organizacji pozarządowych w ramach konkursów.
Pani Wicestarosta podkreśliła również, że W Powiecie Opoczyńskim szczególnie dbamy o niepełnosprawnych i rozumiemy związane z niepełnosprawnością problemy: ”Starosta Marcin Baranowski na przykład rozpoczynał swoje życie zawodowe od pracy z osobami niepełnosprawnymi i to on współtworzył Warsztaty Terapii Zajęciowej w Żarnowie”.
Podczas spotkania mogliśmy obejrzeć piękne występy i świadectwa, w tym Pauliny Zaborowskiej, która mimo swej niepełnosprawności w pełni realizuje swoje marzenia, motywując inne niepełnosprawne osoby do walki o siebie.
Na scenie wystąpili także: Michał Michalak, Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi, Lesław Białecki, Anna Cymmerman z synem, Ewelina Sikorska, Kamil Czeszel, Borys Chmielewski, Marcin Snokowski, Tadeusz Urbański. Koncert prowadził Jacek Malanowski.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac osób z niepełnosprawnością. Obchody w tej formie były lekcją tolerancji i integracji uświadamiając nam, że niepełnosprawność nie musi ograniczać człowieka w dążeniu do spełnienia marzeń.
Najpiękniejszym podsumowaniem ukazującym sens spotkania była wielka radość i wdzięczność osób niepełnosprawnych i ich opiekunów - słowa tego nie wypowiedzą...