Wicestarosta Maria Barbara Chomicz wraz z Komendantem Powiatowej Policji w Opocznie podinspektorem Mariuszem Siejką poprowadzili 16 listopada 2022 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie spotkanie poruszające problematykę uzależnień wśród dzieci i młodzieży z terenu naszego powiatu, na którym obecni byli min. dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, pedagodzy i psycholodzy placówek oświatowych oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Opocznie.
Obserwujemy gwałtowny wzrost liczby osób uzależnionych, głównie dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie, szczególnie u progu dorastania, podejmują niekiedy działania „zakazane” przez rodziców, podatni są na różne, niekiedy szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia „nowinki”.
Widzimy jak młodzi bardzo wcześnie zaczynają eksperymentować z używkami. Szczególnie popularne są wśród młodzieży e-papierosy - podkreśliła Wicestarosta Maria Barbara Chomicz.
Rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że e-papierosy są o wiele bardziej szkodliwe, niż sam tytoń. Brakuje też elementarnej edukacji przestrzegającej przed zgubnymi skutkami tego nałogu- zauważyła Małgorzata Groblicka dyrektor Wydziału Oświaty i Funduszy Unijnych Starostwa Powiatowego w Opocznie.
Dyrektorzy szkół przekazali informacje dotyczące problematyki palenia papierosów oraz rozpowszechniania innych używek. Zwrócili uwagę na nadmierne spożywanie przez młodzież napojów energetycznych.
Poruszono także problem nadużywania alkoholu przez osoby młode zwłaszcza osoby w wieku prokreacyjnym. Niska świadomość społeczna skłania pedagogów, psychologów do apelowania i uświadamiania, że im wcześniej młody człowiek sięgnie po alkohol, tym większe prawdopodobieństwo uzależnienia w wieku starszym. W tym kontekście Wicestarosta Maria Barbara Chomicz wspomniała o FASD-Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych, czyli nieuleczalnym zespole mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży.
Podczas spotkania, na bazie zebranych informacji, omówiono propozycje wprowadzenia działań profilaktycznych, mających na celu bezpieczeństwo i przeciwdziałanie rozpowszechniającym się wśród młodzieży uzależnieniom.
Ważne jest, aby każdy reagował na wszelkie „nietypowe” zachowania młodzieży, bezpośrednio zgłaszając problem odpowiednim służbom np. poprzez Krajową Mapę Zagrożeń, która gwarantuje pełną anonimowość.
Dobra współpraca szkół z policją i rodzicami daje możliwość podjęcia szybkiej interwencji. Obserwacja zachowań i rutynowe czynności policyjne np. legitymowanie młodzieży znajdującej się poza placówkami szkolnymi w czasie trwania zajęć lekcyjnych są wyrazem dbania o bezpieczeństwo młodych ludzi.
Podinspektor Maciej Siejka zachęcał szkoły do czynnej współpracy, do podejmowania działań profilaktycznych poprzez organizowanie różnych form spotkań osób młodych z przedstawicielami mundurowymi, służbami medycznymi, którzy zmagają się na co dzień z tymi problemami i stanowią wiarygodne i przekonujące źródło wiedzy dla młodego człowieka.
Każda ze szkół wraz z wychowawcami i radami rodziców powinna podejmować rozmowy przede wszystkim z rodzicami, którzy niekiedy dowiadują się na samym końcu o problemie i trudno im wtedy odpowiednio zareagować. Musimy wspólnie wymieniać się doświadczeniami edukacyjnymi ze specjalistami i psychologami. Ważna jest wczesna interwencja i psychoedukacja rodziców. Mądre wychowywanie nie jest łatwe, ale jest możliwe, dlatego trzeba się wzajemnie wspierać - mówiła Wicestarosta Maria Barbara Chomicz.