Wicestarosta Maria Barbara Chomicz uczestniczyła 28 października 2022 roku w ważnych rozmowach dotyczących osób niepełnosprawnych w ramach spotkania Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych z delegatami powiatowych rad do spraw osób niepełnosprawnych i organizacjami pozarządowymi.
Spotkanie otworzył Tomasz Musielski – Przewodniczący Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.
Głos zabrała również Wicestarosta Maria Barbara Chomicz, która pełni funkcję Wiceprzewodniczącej Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, podkreślając:
Nasze Centrum Edukacji i Rozwoju przeprowadziło konferencję dotyczącą problematyki FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych), a w szczególności uwrażliwienia przyszłych rodziców na fakt ogromnie negatywnego wpływu alkoholu na rozwijające się w łonie matki dziecko. Niska świadomość społeczna i niedobór specjalistów w mniejszych ośrodkach motywuje nas do podjęcia działań mających na celu utworzenie punktu FASD, który przyśpieszy diagnozę dzieci, zwłaszcza z pieczy zastępczej i da możliwość szybkiego podjęcia terapii. Warto zwiększać świadomość, że bardzo ważne jest zachowanie całkowitej abstynencji zarówno przez matkę, jak i ojca, przed poczęciem dziecka.
Katarzyna Maciołek, Dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi przedstawiła prezentację dotyczącą funkcjonowania Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD przy RCPS w Łodzi.
Rozważano możliwość podjęcia kroków w kierunku, aby dzieci ze stwierdzonym FASD miały z tego tytułu możliwość przyznawania orzeczenia o niepełnosprawności.
Poruszano także tematy dotyczące usług społecznych w procesie DI w ramach:
- strategii rozwoju usług społecznych - polityki publicznej do roku 2030 przeprowadzonej przez Annę Bujwicką kierownik wydziału ds. badań i analiz w Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi i Magdalenę Błaszczyk głównego specjalistę w tym wydziale.
- wojewódzkiego programu wyrównywania szans osób niepełnosprawnych i przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu oraz pomocy w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych województwa łódzkiego 2030 prowadzone przez Monikę Krajewską kierownika wydziału ds. rehabilitacji osób niepełnosprawnych w Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
- wojewódzkiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii województwa łódzkiego 2025 przeprowadzone przez Kamila Dudkiewicza kierownika wydziału ds. przeciwdziałania uzależnieniom w Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
Spotkanie odbyło się w siedzibie Galerii Artystycznej w Łodzi prowadzonej przez Łódzki Sejmik Osób Niepełnosprawnych - Związek Stowarzyszeń Osób Niepełnosprawnych.