Spotkanie przy grobie żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych ppor. Mariana Suskiewicza, na cmentarzu przy ul. Granicznej w Opocznie, było momentem zadumy i upamiętnienia.
W obecności wicestarosty Marii Barbary Chomicz, majora Jerzego Dudy – Prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Opocznie, Krzysztofa Czajkowskiego – nauczyciela I LO im. S. Żeromskiego w Opocznie obecnego wraz z uczniami liceum oraz strzelców z Jednostki Strzeleckiej 1042 Opoczno, Witold Pietrzyk z Muzeum Regionalnego w Opocznie (organizator) przedstawił krótką historię tego zapomnianego dowódcy.
Ppor. Marian Suskiewicz urodził się w 1907 w Opocznie. W lutym 1940 r. objął funkcję Komendanta Powiatowego Narodowej Organizacji Wojskowej. Po utworzeniu Narodowych Sił Zbrojnych (wrzesień 1942 r.) został pierwszym komendantem NSZ na powiat opoczyński.
W styczniu 1943r. ppor. Marian Suskiewicz "Sosna" stracił trzech braci w trakcie masowego mordu w Drzewicy, zorganizowanego przez oddział komunistyczny Gwardii Ludowej. Sprawnie zorganizował Oddział Partyzancki Narodowych Sił Zbrojnych pod kryptonimem „BURZA” (luty 1943 rok).
Ppor. Marian Suskiewicz zginął 28 lipca 1943 r. w potyczce z żandarmami niemieckimi w Białaczowie.
Dziś (20.09.2022) w 80 rocznicę powstania NSZ, na grobie ppor. Mariana Suskiewicza zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.
Witold Pietrzyk przypomniał, że Narodowe Siły Zbrojne były zbrojną, podziemną, konspiracyjną organizacją, niezależną finansowo i politycznie od stron walczących w II wojnie światowej. NSZ prowadziły zorganizowane szkolenia wojskowe na wzór przedwojenny - na podstawie regulaminu Wojska Polskiego. W ich skład wchodziła elitarna społeczność miasta.
„Dzięki temu spotkaniu otwieramy nowy rozdział czczenia bohaterów Narodowych Sił Zbrojnych” – podkreśliła Wicestarosta Maria Barbara Chomicz. Skierowała również apel do obecnej młodzieży, by we współpracy z majorem Jerzym Dudą, Muzeum Regionalnym i Starostwem Powiatowym w Opocznie włączyła się w działania, mające na celu odnowienie nagrobka ppor. Mariana Suskiewicza: „Wyniesiemy z tej akcji ogromne korzyści dla naszego ducha patriotyzmu” – zauważyła.
Wiktor Pietrzyk z Muzeum Regionalnego w Opocznie wyraził nadzieję, że w przyszłym roku uda się już spotkać przy odnowionym nagrobku ppor. Mariana Suskiewicza.