W 83. rocznicę obrony odcinka Wizna na Górze Strękowej odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterów – obrońców Ojczyzny. Uroczystość organizowało „Stowarzyszenie Wizna 1939”, a Powiat Opoczyński reprezentowali: Michał Smak – dyrektor Placówki opiekuńczo – wychowawczej „Przystań” w Żarnowie oraz delegaci Jednostki Strzeleckiej 1042 Opoczno im. 25 Pułku Piechoty - ZS „Strzelec" OSW.
Obrona Wizny to bitwa, która rozegrała się w dniach 7-10 września 1939 roku w rejonie Wizny, na północny-wschód od Łomży. Przez dużą dysproporcję sił polskich obrońców pod dowództwem kapitana Korpusu Ochrony Pogranicza Władysława Raginisa i sił niemieckich generała Guderiana, nazywa się ją "polskimi Termopilami".
Schrony odcinka "Wizna" zostały zniszczone przez wycofujące się w 1944 r. wojska niemieckie. Kapitan Władysław Raginis wysadził się granatem, dotrzymując w ten sposób wcześniej złożonej przysięgi. Nie poddał się.
W ruinach schronu dowodzenia na Górze Strękowej znajduje się pomnik. Wiele lat po śmierci Raginisa umieszczono tu skromną tablicę: Przechodniu, powiedz Ojczyźnie, żeśmy walczyli do końca, spełniając swój obowiązek.
Kapitan Władysław Raginis został pochowany wraz z porucznikiem Stanisławem Brykalskim tuż obok schronu na Górze Strękowej. Gdy teren znalazł się pod okupacją sowiecką, kazano przenieść ciała, aby utrudnić oddawanie czci bohaterom. Nowy grób znajdował się w pobliżu drogi, kilkaset metrów od schronu.
W emitowanym we wrześniu 2011 roku programie Adama Sikorskiego „Było... nie minęło” pokazano odnalezione za pomocą georadaru przypuszczalne miejsce złożenia ciał. Rok później ekipa programu sfilmowała organizowane przez Stowarzyszenie „Wizna 1939” poszukiwania miejsca pochówku – okazało się, że znajduje się ono obok nowego, lastrykowego nagrobka. Po ekshumacji analiza DNA i znalezione przedmioty pozwoliły na określenie tożsamości bohaterów. Uroczysty pogrzeb został zorganizowany przez Stowarzyszenie "Wizna 1939" i odbył się na Górze Strękowej 10 września 2011 roku, w 72. rocznicę śmierci oficerów.
W 2011 r. powstała tam także mogiła wojenna. Oprócz pomnika na Górze Strękowej. w samej Wiźnie znajduje się też pomnik poświęcony polskim obrońcom w 1939 oraz pomnik-armata poświęcony por. Stanisławowi Brykalskiemu.
Stowarzyszenie „Wizna 1939” prowadzi również działania na terenie powiatu opoczyńskiego.