Przy szańcu w Anielinie odbyły się uroczystości związane Dniem Pamięci o mjr. Hubalu. Tegoroczne obchody 82. rocznicy śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta RP - Andrzeja Dudy.
Uroczystości miały wyjątkowy charakter z jeszcze jednego bardzo ważnego powodu. Nad ranem zmarł płk Marian Zach – kustosz pamięci Hubalczyków, który swoje prywatne mieszkanie zamienił na izbę pamięci. Tuż po koncercie Zespołu Wojskowego „Hubal” działającym przy 2 Pułku Rozpoznawczym Hrubieszów, który rozpoczął uroczystości informacje o śmierci Mariana Zacha przekazał zgromadzonym Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński.
Główna część uroczystości rozpoczęła się od Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Jerzego Cedrowskiego – Superiora Zgromadzenia ks. Filipinów ze Studzianny, który w homilii odwołał się nie tylko do postaci Hubala, ale także do obecnej sytuacji na świecie.
– Jesteśmy ludźmi otwartymi, aby uchodźcom otwierać domy i stwarzać rodzinną atmosferę. To jest właśnie to. Aby poprzez czyny przemawiać do innych o miłości Boga poprzez nas – mówił m.in. ks. Jerzy Cedrowski.
Po nabożeństwie nastąpiło oficjalne przywitanie zgromadzonych, którego dokonała Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta Powiatu Opoczyńskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. Robert Telus i Grzegorz Wojciechowski – Posłowie na Sejm RP, Karol Młynarczyk – Wicewojewoda Łódzki, Ewa Wendrowska – radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, samorządowcy wszystkich szczebli, przede wszystkim z terenu powiatów: opoczyńskiego, tomaszowskiego i przysuskiego, a także niezliczona ilość przedstawicieli instytucji publicznych, szkół, służb mundurowych, organizacji pozarządowych oraz osób, dla których idee Hubalczyków są bardzo ważne.
Po przywitaniu Robert Telus – Poseł na Sejm odczytał list od Mateusza Morawieckiego – Prezesa Rady Ministrów skierowany do uczestników hubalowych uroczystości.
– Mjr. Henryk Dobrzański był dowódcą najdłużej walczącej regularnej formacji Wojska Polskiego po napaści Niemiec na Polskę. Nigdy nie splamił żołnierskiego honoru. Nigdy nie złożył broni. Męstwo i nieszablonowość postępowania na polu bitwy szybko budowały jego legendę, dodając jednocześnie odwagi podkomendnym, zaś wrogom spędzając sen z powiek – czytał m.in. Robert Telus.
W imieniu Grzegorza Schreibera – Marszałka Wojewódzka Łódzkiego – głos zabrała Ewa Wendrowska, która podkreśliła, że obecna pamięć o Hubalu jest wskazówką dla przyszłym pokoleń, które powinny naśladować jego postawę – także w sytuacji ewentualnego zagrożenia wojennego. Z kolei Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński przemawiając do zebranych przypomniał historię mjr. Henryka Dobrzańskiego i podkreślił jego związki z regionem opoczyńskim.
– Ludność Powiatu Opoczyńskiego ofiarnie pomagała oddziałowi mjr. Hubala, zaopatrując Oddział w lekarstwa, w broń, umundurowanie, żywność i paszę dla koni. Na Ziemi Opoczyńskiej powstały również punkty kontaktowe przez które do oddziału trafiało wielu ochotników. Niemcy bali się Hubala i nazywali go szalonym majorem – mówił m.in. Marcin Baranowski.
Po przemówieniach odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową. Symbolicznym gestem pamięci było złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przy obelisku upamiętniającym mjr. Hubala, a ostatnim akcentem był pokaz szarży ułańskiej przeprowadzony przez członków stowarzyszeń odwołujących się do tradycji Hubalczyków.
Podczas uroczystości była możliwość odwiedzenia namiotów promocyjnych: 9 Łódzkiej Brygady WOT, Muzeum Regionalnego w Opocznie, Stowarzyszenia Wizna 1939, Stowarzyszenie Hubalczycy 1939 – 1940 oraz Jednostki Strzeleckiej 1042. Opoczno.
Dziękujemy wszystkim współorganizatorom za pomoc w przeprowadzeniu tegorocznych uroczystości a są nimi: PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwo Opoczno, Gmina Poświętne, Stowarzyszenie Ułanów im. OWWP mja Hubala oraz Stowarzyszenie Hubalczycy 1939 - 1940.
Relacja filmowa źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim
www.powiat-tomaszowski.pl/aktualnosci