Dzieci i młodzież z Ukrainy może być przyjęta do szkół prowadzonych przez Powiat Opoczyński. Uczniowie Ci są obejmowani opieką i nauczaniem na takich samych warunkach jakie dotyczą obywateli polskich.
Przyjmowanie do szkół odbywa się w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy w której kontynuowana jest nauka odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.
Najlepiej aby rodzice skontaktowali się bezpośrednio ze szkołą.
Szkoły ponadpodstawowe dla młodzieży prowadzone przez Powiat Opoczyński:
Zespół Szkół Powiatowych w Drzewicy ( ul. Staszica 5) :
Technikum imienia Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”
Kontakt:
tel. 48 375 60 89
email: liceum.drzewica@wp.pl
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Opocznie ( ul. Żeromskiego 3)
Kontakt:
tel. 44 736 11 01
email: lozeromski@poczta.onet.pl
Zespół Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie ( ul. Kossaka 1a):
II Liceum Ogólnokształcące w Opocznie
Technikum w Opocznie
Branżowa szkoła I Stopnia nr 1 w Opocznie
Kontakt:
tel. 44 755 29 98
email: sekretariat@zspnr1.pl
Powiatowe Centrum Kształceni Zawodowego i Ustawicznego w Mroczkowie Gościnnym (Mroczków Gościnny 8 lub Żarnów ul 17-go stycznia 5):
Technikum w Mroczkowie Gościnnym
Branżowa Szkoła I stopnia w Mroczkowie Gościnnym
Branżowa Szkoła I stopnia w Żarnowie
Kontakt:
Mroczków Gościnny, tel. 44 754 13 20
email: zstmroczkow@wp.pl
Żarnów, tel. 44 757 80 83
email: zszzarnow@poczta.onet.pl
W celu zapisania dziecka do szkoły należy złożyć wniosek do dyrektora szkoły –publiczne szkoły ponadpodstawowe przyjmują uczniów w miarę posiadania wolnych miejsc.
Rodzice dziecka z zagranicy, którzy nie mogą znaleźć szkoły posiadającej wolne miejsca w danej klasie, mogą zwrócić się do Starostwa Powiatowego w Opocznie z prośbą o wskazanie szkoły ponadpodstawowej posiadającej wolne miejsca (kontakt: tel. 44 741 49 94 email: oswiata@opocznopowiat.pl)
Ustalenie klasy (roku nauki) następuje na podstawie dokumentów wydanych przez szkołę za granicą, a w przypadku ich braku oświadczenia rodziców o sumie lat nauki za granicą. Dokumenty nie muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski.
Ponadto rodzice dziecka mogą zwrócić się do dyrektora o przyjęcie do niższej klasy niż wynika to z sumy ukończonych lat nauki szkolnej, np. ze względu na wiek dziecka.
Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy uregulowane jest na poziomie ustawowym. Prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski (np. zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zgoda na pobyt ze względów humanitarnych albo uzyskanie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej) nie ma znaczenia dla możliwości przyjęcia do publicznej szkoły i możliwych form wspomagania nauki.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Uczniowie cudzoziemscy mogą być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym. Pomoc polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole organizuje dyrektor szkoły, a pomocy udzielają nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz specjaliści wykonujący w szkole zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradcy zawodowi i terapeuci pedagogiczni.
Pomocą psychologiczno-pedagogiczną można objąć również rodziców uczniów.
Bezpłatnego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla dzieci i rodzin z Ukrainy udziela również poradnia Psychologiczna Pedagogiczna w Opocznie z filią w Drzewicy.
Kontakt :
w Opocznie tel. 44 741 64 62,
w Drzewicy tel. 726-336-330
tel. kom. 786-048-738
Poradnia jaki i szkoły mają możliwość skorzystania z pomocy nauczycieli języka rosyjskiego jeżeli pojawi się bariera językowa.
Wsparcie nauki uczniów przybyłych z zagranicy
Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole mogą:
1) uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego. Zajęcia mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupach w wymiarze minimum 2 godzin tygodniowo przez czas nieokreślony;
2) realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, gdzie proces nauczania dostosowany jest do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów
− nauka trwa rok z możliwością przedłużenia do dwóch lat. Zajęcia realizowane są w grupach do 15 uczniów w wymiarze minimum od 20 do 26 godzin tygodniowo (w zależności od roku nauki i typu szkoły). W ramach ww. godzin uczniowie realizują naukę języka polskiego oraz treści z poszczególnych przedmiotów w zakresie dostosowanym do ich potrzeb i możliwości;
3) korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela – osoba zatrudniona w charakterze pomocy nauczyciela nie musi posiadać kwalifikacji pedagogicznych;
4) korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy.
Decyzje o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.