14 lutego 2022 roku, w formie wideokonferencji odbyła się odprawa opoczyńskich policjantów podsumowująca 2021 rok.
W odprawie udział wzięli: Wicestarosta Opoczyński Maria Barbara Chomicz, Burmistrz Miasta i Gminy Drzewica Janusz Reszelewski,Zastępca Burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski, Zastępca Prokuratora Rejonowego w Opocznie Rafał Matusiak, Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Opocznie st. bryg. Andrzej Śpiewak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Opoczno Dawid Kosylak, wójtowie gmin Białaczów-Barbara Goworek, Poświętne-Michał Franas oraz przedstawiciel Gminy Sławno.
Komendant Powiatowy Policji w Opocznie insp. Konrad Kobierski, przedstawił syntetyczne informacje dotyczące spraw kadrowych, wyniki służby kryminalnej, dochodzeniowo- śledczej oraz prewencyjnej osiągnięte w 2021 roku.
Służba kryminalna i śledcza:
Ilość stwierdzonych przestępstw kryminalnych:
2020 r. - 867
2021 r. - 854
Postępowania wszczęte:
2020 r. - 1051
2021 r. - 1125
Przestępstwa wszczęte narkotykowe i gospodarcze
ROK 2020
Narkotykowe: 44
Gospodarcze: 128
ROK 2021
Narkotykowe:70
Gospodarcze: 176
Wartość mienia odzyskanego w postępowaniach przygotowawczych wyniosła: 243734 zł.
Wartość mienia zabezpieczonego u podejrzanych w postępowaniach przygotowawczych wyniosła:1438026zł.
Komendant Powiatowy Policji w Opocznie, podkreślił, także doskonałą współpracę w tym zakresie z Prokuraturą Rejonową w Opocznie.
Wyniki służby prewencyjnej :
Insp. Konrad Kobierski, omawiając wyniki służby prewencyjnej w swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślił, że bardzo ważnym elementem pracy prewencyjnej jest doskonała współpraca z samorządami jak też z instytucjami z terenu całego powiatu.
Niezwykle ważnym elementem służby prewencyjnej było uruchomienie patroli służb ponadnormatywnych.
Dzięki wsparciu gmin, możliwe było uruchomienie dodatkowych kilkudziesięciu patroli policyjnych, co bez wątpienia przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu opoczyńskiego.
Podczas spotkania podsumowano także, działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od dnia uruchomienia platformy czyli od 2016 roku, łącznie na terenie powiatu opoczyńskiego naniesionych zostało ponad 4,5 tyś. zagrożeń.
W 2021 roku, naniesionych zostało ponad 700 zagrożeń. Każda taka informacja była przez policjantów sprawdzana i weryfikowana. Z ogólnej liczby zgłoszeń, 163 zgłoszenia były potwierdzone. Z tej liczby wyeliminowanych zostało 92 zagrożeń. W 16 przypadkach zgłoszenia zostały przekazane do wyeliminowania właściwym merytorycznie instytucjom.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma, dedykowana społeczeństwu aby w całkowicie anonimowy sposób, można było zgłaszać policji, te sytuacje, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa i stwarzają zagrożenie dla społeczności lokalnej.
To narzędzie, które bez wątpienia pomaga policjantom szybciej eliminować negatywne zjawiska, szczególnie te najbardziej uciążliwe z punktu widzenia społecznego. Z dotychczasowej analizy zgłoszeń wynika, że dominują zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, w tym głównie „przekraczanie dozwolonej prędkości”, nieprawidłowe parkowanie. Oczywiście nie brakuje też zgłoszeń dotyczących np. spożywania alkoholu w miejscu publicznym czy też różnego rodzaju aktów wandalizmu.
Zgodnie z założeniem KMZB w miejscach gdzie zagrożenia zostały potwierdzone (czerwone ikony na mapie zagrożeń) kierowani są policjanci w celu eliminacji niekorzystnego zjawiska.
Zachęcamy do korzystania z KMZB pod adresem: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
Wydział Ruchu Drogowego.
W zakresie bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w ubiegłym roku na terenie powiatu opoczyńskiego doszło do 51 wypadków- drogowych, w których śmierć poniosło 7 osób, a 59 osób zostało rannych. Najwięcej zdarzeń drogowych miało miejsce na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych.
Wypadki drogowe:
2020 r. - 68
2021 r. - 51
Ofiary śmiertelne:
2020 r. - 8
2021 r. - 7
Ranni w wypadkach:
2020 r. - 77
2021 r. - 59
Godne podkreślenia są działania jakie policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ale także służby prewencyjnej, w tym dzielnicowi, przeprowadzili w zakresie pracy profilaktycznej, szczególnie ukierunkowanej na zapobieganie demoralizacji i przestępczości nieletnich jak też bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Pomimo trudnego okresu pandemii 2021 roku, a co za tym idzie sytuacji związanej z olbrzymimi wydatkami ze strony samorządów lokalnych, dzięki wsparciu i zrozumieniu potrzeb w szeroko rozumianej profilaktyce społecznej, udało się pozyskać wiele materiałów związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Środki oraz materiały profilaktyczne przekazały wszystkie samorządy.
Podziękowania kierujemy do Starostwa Powiatu Opoczyńskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Opoczno, Burmistrza Miasta Drzewica, wójtów gmin: Mniszków, Sławno, Paradyż, Poświętne, Białaczów, Żarnów.
Słowa uznania za codzienną służbę i sumienne realizowanie codziennych zadań, padły ze strony Wicestarosty Opoczyńskiego Marii Barbary Chomicz, która podziękowała za codzienną służbę opoczyńskich policjantów oraz podkreśliła, że najważniejsza w codziennej pracy jest dobra współpraca przede wszystkim z samorządowcami. Mamy wspólny cel, którym jest bezpieczeństwo mieszkańców i poprawa jakości ich życia. Dzięki wspólnym działaniom można osiągnąć więcej dla naszego powiatu.
Słowa uznania i podziękowań za codzienną współpracę padły także z ust Zastępcy Burmistrza Opoczna Tomasza Łuczkowskiego, Burmistrza Drzewicy Janusza Reszelewskiego, Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie.
Podczas odprawy odczytany został także list, jaki do opoczyńskich policjantów skierował Poseł na Sejm RP Robert Telus.
W podsumowaniu Komendant Powiatowy Policji w Opocznie, insp. Konrad Kobierski podziękował wszystkim instytucjom, za dotychczasową współpracę, za zrozumienie i pomoc przy realizacji wszelkich działań, Podkreślił, że rolą policji opoczyńskiej jest przede wszystkim służyć mieszkańcom naszego regionu i te misję opoczyńscy policjanci będą realizować także bieżącym roku.
asp.szt. Barbara Stępień