Muzeum Regionalne w Opocznie kontynuuje zapoczątkowaną w ubiegłym roku współpracę z potomkami rodziny Jana Aleksandra Dziewulskiego – współzałożyciela opoczyńskich zakładów ceramicznych „Dziewulski i bracia Lange”.
Po grudniowej wizycie w Opocznie Pani Joanny Opolskiej (prawnuczki Jana Aleksandra Dziewulskiego) wraz z córką Karoliną, z rewizytą do Warszawy udał się dyrektor Opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski oraz kustosz Wiktor Pietrzyk. 15 stycznia historycy gościli w domu seniorki rodu Dziewulskich – prof. Jadwigi Dziewulskiej-Komender i jej męża prof. Janusza Komendera. Pani Jadwiga jest wnuczką Jana Aleksandra Dziewulskiego, córką Aleksandra Romana Dziewulskiego (1899-1983). W rodzinnym spotkaniu wzięli udział także inni członkowie rodziny Dziewulskich, reprezentanci młodszego pokolenia. Dość wspomnieć dr. Agnieszkę Petrulewicz (prawnuczka Jana Aleksandra Dziewulskiego) wraz z mężem czy znaną już nam Joannę Opolską. Doktor Petrulewicz zaprezentowała odziedziczone po swojej babci Zofii Delfinie Dziewulskiej-Nelken, albumy z rodzinnymi fotografiami. Najstarsze z nich sięgają lat 80. XIX w. Pośród tych zdjęć, udało się odnaleźć prawdziwe perełki, dokumentujące opoczyńską działalność rodziny Dziewulskich w początkach XX w. Już wkrótce będziemy mogli je państwu zaprezentować na wystawie stałej Muzeum Regionalnego w Opocznie, poświęconej historii opoczyńskiego dziedzictwa ceramicznego.
Ostatnim elementem wyjazdu była wizyta na warszawskich Starych Powązkach, gdzie znajdują się groby rodzinne Dziewulskich i Lange. To właśnie tutaj spoczywa między innymi matka Jana Aleksandra Dziewulskiego – Anna z Kęstowiczów Dziewulska a także trzech jego synów – Władysław Józef, Aleksander Roman oraz Jan Albin (wszyscy urodzeni w Opocznie) wraz z żoną Wandą Ludwiką Glass.
Sobotnie spotkanie w Warszawie zaowocowało także kolejnymi pomysłami na dokumentowanie historycznych związków rodziny Dziewulskich z Opocznem.