Tego nikt się nie spodziewał, a jednak wszystko jest możliwe. Zespół KLAS AKADEMICKICH SGH z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, w składzie: Julia Dąbrowska (IIIFg), Wiktoria Gutowska (IIICg), Natalia Ksyta (IIIFg) i Aleksandra Stępień (IIICg) zakwalifikował się do półfinału I edycji prestiżowego Programu Edukacyjnego Samsunga „Solve for Tomorrow” i jest jednym z 25 w kraju, który powalczy o główne trofeum.
Na pierwszy etap nadesłano 138 zgłoszeń przygotowanych przez 459 uczniów i 41 studentów oraz 126 nauczycieli z całej Polski. Pomysły oceniali wybitni eksperci: Piotr Stelmachów, Vice President i Head of Consumer Electronics w Samsung Electronics Polska pełniący funkcję przewodniczącego jury, Maria Andrzejewska – dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa, prof. Halina Brdulak (Szkoła Główna Handlowa), prof. Bolesław Rok (Akademia Leona Koźmińskiego) oraz Zuzanna Polak – kierownik Zespołu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa w NASK.
W półfinale opoczyński zespół uczniowski z Julią, Wiktorią, Natalią i Olą otrzyma wsparcie w postaci mentoringu od ambasadorów programu Solve for Tomorrow. Weźmie także udział w warsztatach z metody pracy projektowej Design Thinking. W ramach ścieżki szkoleniowej dziewczęta będą także uczestniczyć w sesjach z wolontariuszami z firmy Samsung. Tak przygotowane zespoły rozpoczną pracę nad swoim wyzwaniem. Kierując się kolejnymi etapami myślenia projektowego, będą testować i opracowywać pomysł na rozwiązanie wybranego przez siebie problemu. Następnie spośród przesłanych w formie wideo sprawozdań efektów działań zostaną wybrane projekty, które przejdą do fazy finałowej. Uczennice Żeromskiego zajmą się klimatem lokalnym, a dokładniej stanem powietrza i sposobami jego poprawy.
Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Centrum GovTech Polska oraz NASK. Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, UNEP/GRID-Warszawa, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Zwolnieni z Teorii.