40 lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. 13 grudnia w południe Poseł na Sejm RP Robert Telus, delegacja władz powiatu: Starosta Marcin Baranowski, Przewodniczący Rady Powiatu Józef Róg, Członek Zarządu Powiatu Michał Białek oraz Burmistrz Gminy Opoczno Dariusz Kosno i Dyrektor Muzeum regionalnego w Opocznie Adam Grabowski uczcili pamięć tamtych wydarzeń składając kwiaty i zapalając znicze pod Tablicą upamiętniającą powstanie Solidarności. Hołd ofiarom stanu wojennego złożyli również przedstawiciele służb, instytucji i szkół powiatowych.
13 grudnia 2021 roku przypada okrągła 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie. Oddając w tym dniu hołd ofiarom stanu wojennego pamiętamy, że za przywilej życia w wolnym kraju wielu poświęciło swoje marzenia, zdrowie czy życie.
13 grudnia 1981 r. o godz. 6.00 rano w telewizyjnym wystąpieniu generał Wojciech Jaruzelski, ówczesny szef rządu i jednocześnie I sekretarz PZPR, odczytał dekret Rady Państwa, wprowadzający w naszym kraju stan wojenny. Uzasadnił to załamaniem gospodarczym kraju oraz groźbą zamachu stanu i przejęcia władzy przez Solidarność.
Na polskie ulice wyjechały czołgi i pojazdy opancerzone, pojawiły się oddziały wojska i milicji. Zakazane zostały zgromadzenia, strajki, zawieszono publikację większości tytułów prasowych, ograniczono możliwość przemieszczania się, zamilkły prywatne telefony, rozgłośnie radiowe i telewizje zostały „obstawione" milicją, SB i wojskiem.
Tysiące milicjantów i żołnierzy patrolowało ulice, pilnując przestrzegania wprowadzonej godziny milicyjnej (22.00-6.00). Zaczęły działać sądy doraźne, wydające szybkie wyroki na tych, którzy nie poddawali się zakazom i zeszli do podziemia.
Milicja i Służba Bezpieczeństwa z wielką aktywnością włączyły się do wyłapywania działaczy opozycyjnych i związkowych. Zaczęły się masowe aresztowania. Ludzie byli wsadzani do więzień izolowani w ośrodkach internowania.
Uczmy się prawdziwej odwagi i honoru od bohaterów tamtych dni. Zachowajmy pamięć o wszystkich więzionych, internowanych, którym uczucie strachu było obce walcząc z komunizmem.
Zachowajmy pamięć o wydarzeniach, które przyczyniły się do tego, że dzisiaj możemy cieszyć się wolnością żyjąc w państwie demokratycznym.