W związku z poleceniem Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie konieczności intensyfikacji działań odnośnie dostosowania do wymogów bioasekuracji, wynikających z przepisów załącznika II rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń (zwanego dalej: ,,rozporządzeniem 2021/605"), w szczególności w zakresie posiadania ogrodzeń oraz wdrożenia planu bezpieczeństwa biologicznego, w załączeniu przekazuję do dystrybucji wśród hodowców świń w sposób zwyczajowo przez Państwa przyjęty następujące dokumenty:
1. wzór dokumentu ,,Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie 300 sztuk średniorocznie, niezatrudniających pracowników do obsługi zwierząt i produkcji pasz spoza gospodarstwa";
2. propozycję do ewentualnego wykorzystania wzoru dokumentu ,,Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie powyżej 300 sztuk średniorocznie";
3. wytyczne dotyczące praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji , w gospodarstwach utrzymujących świnie zgodnie z wymaganiami załącznika II RWK 2021/605;
4. informacja dla rolników utrzymujących świnie w sprawie planu bezpieczeństwa biologicznego. Dokumenty te dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pod linkiem:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin w zakładce: ,,Wdrażanie wymagań Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605".
Jednocześnie wyjaśniam, iż załączone do pisma wzory dokumentów mają charakter podglądowy, co oznacza, że inne plany sporządzone przez producentów świń, a odpowiadające wymaganiom RWK 2021/605, będą respektowane przez wszystkie organy Inspekcji Weterynaryjnej.
Załączone wzory dokumentów są kierowane przede wszystkim do rolników prowadzących małe i średnie gospodarstwa rolne.
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Opocznie ul. Staromiejska 35,
tel.: (44) 755-23-14, fax: (44) 755-26-02,
e-mail: opoczno.piw@wetgiw.gov.pl, www.bip-piw.opoczno.pl
Plany zatwierdzone dotychczas przez powiatowych lekarzy weterynarii są obowiązujące i nie wymagają zmian.
Warunkiem skutecznego wdrożenia bioasekuracji jest zawsze świadomość posiadaczy zwierząt co do konieczności przestrzegania określonych zasad, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko występowania zakażeń zwierząt, co należy osiągać przede wszystkim przez intensywne akcje informacyjne oraz szkolenia.
Mając na uwadze powyższe oraz realne ryzyko braku możliwości wywozu świń poza obszar objęty ograniczeniami I, II i III ze względu na brak dostosowania znaczącej części gospodarstw do wymagań bioasekuracji wynikających z RWK 2021/605, proszę o potraktowanie niniejszej sprawy priorytetowo i dołożenie wszelkich starań w celu dotarcia z przedmiotowymi informacjami do jak najszerszej liczby hodowców świń.
Informujemy także, że termin na zapewnienie ogrodzeń ochronnych co najmniej dla pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, oraz budynków, w których przetrzymuje się paszę, ściółkę musi zostać przedłużony, a brak jego spełnienia nie będzie na chwilę obecną egzekwowany.
Posiadanie planu bezpieczeństwa biologicznego należy traktować rygorystycznie, przy czym przy pierwszej przesyłce po dacie 1 listopada 2021 r. należy przekazać rolnikom utrzymującym świnie informacji, że każda kolejna przesyłka nie będzie już możliwa bez przedstawienia zatwierdzonego planu bezpieczeństwa biologicznego.