Jerzy Misiurski - dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie – pełniącej zadania biblioteki powiatowej wyróżniony w konkursie BIBLIOTEKARZ ROKU 2020.
12 października 2021 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi odbyła się kameralna uroczystość Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, podczas której nagrodzono bibliotekarzy XI edycji Konkursu Bibliotekarz Roku 2020. Spotkanie poprowadziła Pani Joanna Szymczak – Ryczel - przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Okręgu Łódzkiego. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego, z ponad stuletnią tradycją, dlatego takie wyróżnienie jest ogromnym uznaniem dla każdego bibliotekarza.
Galę swoja obecnością zaszczycili: Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, Iwona Koperska oraz Wicewojewoda Łódzki Karol Młynarczyk, którzy wręczyli nagrody Martynie Urbaniak - zwyciężczyni XI edycji Konkursu Bibliotekarz Roku 2020 oraz pozostałym finalistom konkursu.
Wśród wyróżnionych bibliotekarzy znalazł się również Jerzy Misiurski -dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie – pełniącej zadania biblioteki powiatowej, który otrzymał dyplom finalisty w konkursie SBP Łódzki Bibliotekarz Roku 2020. Pozostali finaliści konkursu: Paweł Krzysztof Jezierski, Monika Wachowicz, Paulina Milewska.
Kandydaturę Jerzego Misiurskiego rekomendowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim. W uzasadnieniu zgłoszenia piotrkowskiej biblioteki czytamy: „Jerzy Misiurski - dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie to osoba kreatywna. Wizjoner, pasjonat i społecznik. Na co dzień współpracuje z Fundacją Ostoja im. Siostry Klaryski Stanisławy z Opoczna, która zajmuje się osobami niepełnosprawnymi. W 2007 roku wyróżniony przez Caritas Diecezji Radomskiej nagrodą za ofiarną służbę na rzecz drugiego człowieka, którą otrzymał z rąk śp. biskupa Zygmunta Zimowskiego. Od wielu lat jest konferansjerem. Prowadził m. in. koncerty: Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, festiwalu bluesowego w Ciechocinku „Blues bez Barier”. Przez ponad rok pracował w warszawskiej rozgłośni radiowej Radia.www.eu, gdzie współpracował m.in. z Anią Rusowicz, Anią Ortodox z zespołu Closterkeller oraz wieloma znanymi dziennikarzami radiowymi. Współdziała nie tylko z lokalnymi instytucjami, ale także nawiązuje kontakty i współpracuje z ludźmi sceny i telewizji, pisarzami, lektorami. W miejscu jakim jest zabytkowy Dom Esterki tworzy przestrzeń nowoczesną, jednocześnie nie zapominając o wartościach i tradycji. Jego umiejętności menadżerskie pozwalają na kierowanie zespołem, który stara się wyjść naprzeciw obecnej sytuacji angażując się w różne formy promocji czytelnictwa. Dokonania Jerzego Misiurskiego świadczą o tym, że podejmuje inicjatywy i wyzwania nie bacząc na mniejsze czy większe przeszkody organizacyjne i mentalne otoczenia - tworzy nowoczesną bibliotekę – otwarte miejsce spotkań i rozwoju. Różnorodność oferty dla użytkowników, działania interdyscyplinarne, innowacyjne formy pracy z czytelnikiem, które służą międzypokoleniowej wymianie myśli czy dorobku kulturowego oraz wykorzystywanie wszystkich możliwych szans i narzędzi na pozyskanie środków finansowych na rozwój biblioteki wskazują na wielki potencjał i kompetencje Pana Jerzego Misiurskiego. Całkowite przeobrażenie oblicza opoczyńskiej biblioteki to efekty Jego energicznych i często pionierskich działań na terenie gminy i miasta Opoczno. Ta aktywna postawa Pana Jerzego widoczna jest w każdej sferze funkcjonowania opoczyńskich bibliotek, tak że w chwili obecnej można mówić o MARCE Biblioteki Publicznej w Opocznie. W związku z powyższym Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim udziela swej rekomendacji Panu Jerzemu Misiurskiemu.”