Uroczyste obchody upamiętniające 82. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę oraz Dzień Sybiraka rozpoczęły się o odegraniem hymnu państwowego o godzinie 12.00 na Placu Zamkowym pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Opocznie. W uroczystościach rocznicowych wzięły udział delegacje władz powiatu i miasta, przedstawiciele służb mundurowych, środowisk kombatanckich oraz młodzież i dzieci szkół.
Po odegraniu hymnu Adam Grabowski – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie przybliżył zebranym historię napaści ZSRR na Polskę.
17 września 1939 r. Armia Czerwona wystąpiła zbrojnie przeciwko Polsce, łamiąc podpisany w 1932 roku pakt o nieagresji. Oficjalny pretekst agresji był zawarty w przekazanej o godzinie 3.00 w nocy 17 września przez zastępcę Ludowego Komisarza Spraw Zagranicznych nocie dyplomatycznej. Zamieszczono tam nieprawdziwe oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego i ucieczce rządu polskiego. W konsekwencji ZSRR uznało wszystkie układy zawarte wcześniej z Polską za nieobowiązujące - jako zawarte z nieistniejącym państwem. Dalszymi konsekwencjami agresji ZSRR na Polskę były masowe represje wobec ludności polskiej pozostających na wschodnich terenach Rzeczypospolitej, grabież polskiego majątku narodowego i dóbr prywatnych. W głąb ZSRR wywożono całe zakłady przemysłowe, maszyny i instalacje fabryczne, lokomotywy, wagony, samochody oraz inwentarz. Obrabowano polskie muzea, biblioteki oraz archiwa i prywatne zbiory dzieł sztuki.
Polacy zamieszkujący wschodnie województwa Rzeczpospolitej znaleźli się pod okupacją sowiecką i bardzo szybko stali się ofiarami terroru. Żołnierze polscy uznani zostali za więźniów i zamknięci w obozach. Na ponad 21 tysiącach oficerów dokonano zbrodni wojennej. Egzekucje te noszą wspólną nazwę Zbrodni Katyńskiej. Polska ludność cywilna z kolei w dużej liczbie została zesłana na wschód ZSRR. Wiele osób z powodu złych warunków, chorób i ciężkiej pracy straciło życie. Dlatego właśnie data 17 września ma szczególne znaczenia dla środowiska Sybiraków.
Rocznicę napadu Rosji na Polskę, czyli 17 września, Sejm w 2013 roku ustanowił Dniem Sybiraka. Jego celem jest właśnie upamiętnienie rocznicy agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939) i jej konsekwencji.
Zebrane na Placu Zamkowym delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i zapaliły znicze.
Obecni byli m.in.: delegacja władz Powiatu Opoczyńskiego: Przewodniczący Rady Powiatu Józef Róg, Członek Zarządu Michał Białek i Andrzej Urbańczyk, Sekretarz Powiatu Grażyna Wielgus, przedstawiciele władz miasta na czele z zastępcą burmistrza Opoczna Tomaszem Łuczkowskim, Adam Grabowski – dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, Jerzy Misiurski – dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie oraz mjr Jerzy Duda przedstawiciel kombatantów, a także przedstawiciele biura poselskiego Posła na Sejm RP Roberta Telusa, przedstawiciele lokalnych organizacji i szkół, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu i gmin oraz służby mundurowe. Licznie zgromadziły się także poczty sztandarowe.