13 kwietnia co roku obchodzone jest polskie święto - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, uchwalone 14 listopada 2007 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamację, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.
„W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r .”
Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, między innymi oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elity II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r.
Ta zbrodnia jest jedną z najbardziej bolesnych kart w naszej historii, o której nie można zapomnieć.
– Część bestialstwo zamordowanych w Katyniu wrzucono do tzw. dołów śmierci, cześć zamordowanych do dziś nie ma swoich imiennych grobów. Do dziś jednak za tą zbrodnię nikt nie poniósł odpowiedzialności. - podkreślił w swojej wypowiedzi starosta opoczyński.
Przez wiele lat prawdę o masowych morderstwach polskich żołnierzy w Katyniu ukrywano przed światem. Kiedy w końcu runęła zmowa milczenia i przedstawiciele polskich władz państwowych mogli bez przeszkód oddać hołd pomordowanym w Katyniu w 1940 r. los dopisał kolejną tragiczną kartę. 11 lat temu (10 kwietnia 2010 r.) miała miejsce katastrofa polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, a wśród nich m.in.: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.
- Dlatego nasze pokolenie musi pamiętać i przekazywać tą pamięć następnym pokoleniom. Dlatego właśnie dziś spotykamy się w Opocznie, aby w sposób symboliczny osoby związane z naszym Powiatem Opoczyńskim, tj. parlamentarzyści, urzędnicy samorządowi i funkcjonariusze oddali pamięć wówczas zamordowanym. Cześć i Chwała Bohaterom – zakończył wypowiedź Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński.
W kwietniu oddajemy cześć tym, którzy spoczęli w Lesie Katyńskim. Po 2010 roku obchody połączone zostały z oddaniem hołdu ofiarom katastrofy smoleńskiej. Co roku uroczystości upamiętniające ofiary tych dwóch tragicznych momentów polskiej historii gromadzą wielu mieszkańców naszego powiatu. Ze względu na panującą pandemię tegoroczne obchody podobnie jak zeszłoroczne są przeprowadzane z zachowaniem rygorów sanitarnych.
Pomimo ograniczonego charakteru obchodów pamiętamy o tych którzy zginęli.
Poseł na Sejm RP Robert Telus w swojej wypowiedzi podkreślił, że dzisiejsze obchody łączą oba wydarzenia:
– Spotkaliśmy się by w symboliczny sposób uczcić ofiary zbrodni katyńskiej oraz ofiary katastrofy smoleńskiej. To co się stało w Katyniu oraz w Smoleńsku ma wiele wspólnego. Jedna i druga tragedia wydarzyła się na tej samej ziemi. W Katyniu jak i w Smoleńsku zginęli ludzie, którzy byli bardzo ważni dla Polski. Kłamstwo katyńskie jak i niewyjaśniona do dziś katastrofa w Smoleńsku również łączy te dwie dzisiejsze uroczystości. Dzisiaj jesteśmy tu, aby oddać hołd i uczcić pamięć tych którzy zgineli.
Pod pomnikiem w dniu 12 kwietnia 2021 r. delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze. Zarówno przed kościołem św. Bartłomieja jak i przed pomnikiem katyńskim na cmentarzu wartę zaciągnęli żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Wiązanki złożyli m.in. Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński, Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta, Michał Białek – członek Zarządu Powiatu Opoczyńskiego, Józef Róg – Przewodniczący Rady Powiatu. W imieniu samorządu Miasta i Gminy Opoczno – Anna Zięba – Przewodnicząca Rady Miasta Opoczno, Tomasz Kopera – radny Rady Miasta Opoczno, Konrad Kobierski – Komendant Powiatowy Policji w Opocznie, Andrzej Śpiewak – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie, a także przedstawiciele instytucji samorządowych, edukacyjnych i społecznych działających na terenie Powiatu Opoczyńskiego.
2021-04-13