148 km. w 11 godzin i 40 minut pokonali uczestnicy Sztafetowej Pielgrzymki Biegowej pamięci mjr. Hubala na trasie Anielin - Jasna Góra.
O 5.00 rano przy Szańcu Mjr. Hubala w Anielinie uczestników pielgrzymki powitał Marcin Baranowski – Starosta Powiatu Opoczyńskiego i Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta. Grupa biegaczy - amatorów skupionych wokół Wandy Panfil związanej rodzinnie z terenem Powiatu Opoczyńskiego podjęła się wyzwania, które jeszcze nie miało miejsca. Postanowili przebiec w ciągu jednego dnia – zmieniając się po drodze – odległość, która dzieli miejsce śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego od najważniejszego sanktuarium w Polsce – Jasnej Góry.
'' Hubal był sportowcem, my jesteśmy sportowcami amatorami. Chcieliśmy w ten sposób go upamiętnić'' - mówi Wojciech Jaskuła, pomysłodawca Sztafetowej Pielgrzymki Biegowej pamięci mjr. „Hubala”.
Wszystko po to, aby przypomnieć, że w tym roku przypada 80. rocznica śmierci legendarnego żołnierza i podkreślić, że patriotyzm, którym wykazał się Hubal nadal jest podziwiany przez mieszkańców regionu, w którym zginął. Hasło pielgrzymki „A więc w całej Polsce – tylko my!” to cytat z filmu pt. Hubal, którymi to słowami Hubal zwraca się do swoich żołnierzy na wieść o kapitulacji gen. Kleeberga pod Kockiem.
'' W tym roku mieliśmy wiele zaplanowanych wydarzeń w związku z 80. rocznicą śmierci mjra Henryka Dobrzańskiego. Niestety, ale z powodu zagrożenia epidemiologicznego i wprowadzonych ograniczeń musieliśmy je odwołać. Teraz obostrzenia są już mniejsze, więc cieszę się, że powstała taka społeczna inicjatywa. Postanowiliśmy ją wesprzeć od strony organizacyjnej, a dodatkowo przekazaliśmy biegaczom ceramiczną płytkę wykonaną przez Ceramikę Paradyż z wizerunkiem Hubala z prośbą, by po dotarciu na Jasną Górą ofiarowali ją w naszym imieniu Ojcom Paulinom'' – powiedział Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński.
Choć to tylko pielgrzymka rozpoczynająca się o wyjątkowo wczesnej porze to na jej symboliczne otwarcie stawiło się wiele osób związanych z regionem opoczyńskim. Robert Telus – Poseł na Sejm reprezentował władzę ustawodawczą, Janusz Ciesielski – Sejmik Województwa Łódzkiego, Anna Zięba – Samorząd Gminy i Miasta Opoczno, a samorząd Gminy Poświętne, na terenie której znajduje się Szaniec Hubala – radny Piotr Kaczmarczyk, a także Zbigniew Ciemny – Prezes PKP Intercity Remtrak sp. z o. o., ( który podjął się roli sponsoringu wydarzenia ) oraz Członek Zarządu naszego powiatu- Michał Białek.
Oprócz przedstawicieli władzy różnych szczebli na otwarciu stawili się również żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 9 Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, a także żołnierze z grupy odtwórstwa historycznego ze Stowarzyszenia „Hubalczycy 1939-1940”, którzy na koniach w historycznych strojach nadali wyjątkową oprawę wydarzeniu.
Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali dodatkowo wspaniały prezent ufundowany przez Powiat Opoczyński i Ceramikę Paradyż - portret Majora Dobrzańskiego wykonany na ozdobnej płytce.
Po symbolicznym złożeniu wieńców i odmówieniu modlitwy pod przewodnictwem duchowego opiekuna pielgrzymów biegowych – ks. Włodzimierza Mleczko – Filipina ze Studzianny, rozpoczęła się biegowa pielgrzymka. Najpierw nastąpił start honorowy. Na odcinku około 1,5 km. wszyscy pobiegli razem, a później symboliczną pałeczkę sztafetową Starosta Opoczyński przekazał pierwszemu z uczestników, którym był Piotr Wojciechowski z Gminy Poświętne.
Pierwszy etap zakończył się w bazylice w Studziannie, w której uczestnicy pielgrzymki i zaproszeni goście wzięli udział we Mszy Świętej. Po niej nastąpił drugi etap, który prowadził do leśniczówki Bielawy, w której Hubal spożył ostatnią Wigilię. Etap ten przebiegł kolejny mieszkaniec Gminy Poświętne – Dawid Milczarek. Tutaj nastąpiło pożegnanie zaproszonych gości i uczestników pielgrzymki, którzy dalej pobiegli już sami.
Apelem Jasnogórskim uczestnicy zakończyli pielgrzymkę i choć było to wydarzenie, które miało miejsce po raz pierwszy to wszyscy są zdania, że w kolejnych latach powinno być to wydarzenie cykliczne.
źródło: Mazopolska.pl
foto: Powiat Opoczyński