Boże Ciało w Polsce obchodzone jest od roku 1320 kiedy to biskup krakowski Nankier pierwszy raz polecił obchodzić to święto w diecezji krakowskiej. Udział w procesji traktowany jest jako publiczne wyznanie wiary.
Nasz powiat, ze względu na sytuację epidemiologiczną, świętował ten ważny dzień odmiennie od lat poprzednich. W Opocznie nie było w tym roku wspólnej procesji Bożego Ciała. Poszczególne parafie zorganizowały własne uroczystości. W parafii św. Bartłomieja rozpoczęły się one od mszy odprawionej w kolegiacie o godzinie 10.30. Po niej uczestnicy procesji przeszli wokół pobliskiego placu Kościuszki. Uroczystościom przewodniczył będzie bp Adam Odzimek.
W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego msza rozpoczęła się o godzinie 9.30. Po niej procesja wyruszyła wokół kościoła. W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski po mszy o godz. 10 z kościoła wyruszyła procesja ulicami: Graniczną, Partyzantów, Świerkową, Modrzewiową, Morwową i Akacjową.
Również o godzinie 10 odprawiona została msza w kościele św. Łukasza w Drzewicy. Po nabożeństwie procesja Bożego Ciała przeprowadzona została w pobliskim parku na placu Wolności, jednak bez zajmowania drogi wojewódzkiej, która go otacza.
Uroczysta procesja do czterech ołtarzy usytuowanych na ulicach Poświętnego wyruszała także wczesnym popołudniem z Bazyliki Studziańskiej. Procesji przewodniczył proboszcz Jerzy Cedrowski. Parada procesyjna ubrana była w tradycyjne stroje opoczyńskie.
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest obchodzona w Kościele katolickim na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentu Eucharystii. Najbardziej charakterystycznym elementem obchodów Bożego Ciała są procesje do czterech ołtarzy.
Początek święta Bożego Ciała jest związany ze św. Julianną z Cornillon (1192-1258), przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege. W 1245 roku miała ona objawienie – Jezus Chrystus poprosił o ustanowienie osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii, chciał, by to był czwartek po niedzieli Trójcy Świętej. Rok później biskup Liege ustanowił święto Bożego Ciała. W 1246 roku odbyła się pierwsza procesja.
Niestety biskup zmarł w tym samym roku, a wyżsi duchowni podważyli jego decyzję, uznając ją za przedwczesną. Konieczne było ponowne zbadanie sprawy. Ostatecznie w 1251 roku ulicami Liege po raz kolejny przeszła procesja, a poprowadził ją archidiakon Jakub, późniejszy papież Urban IV. Ojciec Święty w 1264 roku oficjalnie ustanowił w Rzymie uroczystość Bożego Ciała. W Polsce po raz pierwszy procesje Bożego Ciała pojawiły się w XIV wieku. Zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach wprowadzono w XVI wieku.
Foto: Powiat Opoczyński
Źródło: Radio Plus