Utworzenie Funduszu miało na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych. Cel został zrealizowany a z każdym rokiem zwiększa się liczba inwestycji i przeznaczane na nie środki.
"Fundusz Dróg Samorządowych przekaże w tym roku władzom gmin i powiatów 145 milionów złotych. Wsparcie uzyska 190 projektów, w ramach których powstać ma 298 kilometrów dróg lokalnych" - zapowiedział Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński.
Na zatwierdzonej liście wniosków o dofinansowanie lokalnych inwestycji drogowych znalazło się 158 zadań gminnych – na które przeznaczone zostaną 102 mln złotych – i 32 powiatowe – te kosztować będą 42 mln złotych. Realizacja zadań umożliwi budowę 193 km dróg gminnych i 95 km dróg powiatowych.
Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych dla zadań gminnych i powiatowych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Im niższy jest dochód własny, tym wyższe jest dofinansowanie. Nie może ono jednak przekroczyć 80 proc. kosztów realizacji zadania.
Uruchomienie środków z FDS ma stać się istotnym elementem walki z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa. Remonty, przebudowy i budowa dróg mają przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy.
"Fundusz Dróg Samorządowych to wielki program modernizacyjny, który będzie służył aktywizacji gospodarczej. Chcemy przeznaczyć dodatkowe środki na drogi samorządowe i przekazać impuls rozwojowy dla samorządów oraz dla małych i średnich firm" – podkreślił podczas konferencji 15 kwietnia Premier Mateusz Morawiecki.
Kolejny etap modernizacji dróg naszego powiatu stał się faktem 22 maja, kiedy Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński oraz Starosta Marcin Baranowski, Wicestarosta Maria Barbara Chomicz oraz Skarbnik Powiatu Opoczyńskiego Anna Słoniewska podpisali umowę o udzielnie dofinansowania na rozbudowę drogi powiatowej nr 3112E na odcinku Opoczno - Petrykozy. To już IV etap inwestycji – tym razem na odcinku Parczówek i Skronina - Sędów.
"To duża i niezwykle potrzebna inwestycja, którą konsekwentnie będziemy realizować do 2022 roku. Całkowita wartość zadania wynosi 8 191 271, 00 zł. Udało nam się uzyskać aż 5 733 889,00 zł dofinasowania, za co dziękujemy Panu Wojewodzie Bocheńskiemu ‘’ – powiedział podczas podpisania umowy Starosta Marcin Baranowski.
Jak podkreśla Starosta Marcin Baranowski wsparcie rządowe było możliwe dzięki wstawiennictwu Posła na Sejm Roberta Telusa, który od momentu rozpoczęcia programu, mediował i wsperiał samorząd w uzyskaniu dofinasowania.
''Mamy na Ziemi Opoczyńskiej wielkiego przyjaciela, który rozumie jak ważną sprawą jest rozwój infrastruktury. Dzięki Posłowi Telusowi, jesteśmy w stanie pozyskiwać o wiele większe fundusze, dzięki czemu powiat zmienił się w ciągu zalewdie trzech lat nie do poznania" - zaznaczył Strosta Marcin Baranowski.
Inwestycja realizowana jest we ścisłej współpracy z Gminą Białaczów, która przeznaczyła środki na wykonanie modernizacji. Oficjalne podpisanie umowy pomiędzy Starostwem, a włodarzami gminy odbyło się w środę (27.05.2020).
Początki inwestycji przy wsparciu FDS w naszym powiecie pamięta bardzo dobrze Przewodniczący Rady Powiatu Opoczyńskiego Józef Róg, który podkreślił, że dzięki takim właśnie programom rządowym infrastruktura w powiatach może być modernizowana w sposób równomierny w oparciu o realne potrzeby danej gminy.
"Fundusz Dróg Samorządowych stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli." – zaznaczył Przewodniczący Rady Powiatu Opoczyńskiego Józef Róg.
Fundusz Dróg Samorządowych powołano w 2018 r. w celu dofinansowania budowy, przebudowy oraz remontów dróg powiatowych i gminnych. Źródła finansowania FDS to wpłaty pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacje z budżetu państwa (w tym z części budżetu, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej), Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i spółek, w których wszystkie udziały są własnością Skarbu Państwa.