Ostatnie chwile papieża św. Jana Pawła II były jednocześnie kolejnymi dniami Wielkiego Tygodnia. Ta symbolika jest najlepszym podsumowaniem jego wielkiego pontyfikatu oraz całego życia.
Karol Wojtyła był barwną postacią, osobowością niebanalną, człowiekiem o szczególnych talentach i nieprzeciętnej zdolności analizy współczesnej rzeczywistości. Jego biografia śmiało może zastąpić niejedną powieść przygodową, obyczajową czy nawet dramat. Refleksje, jakimi dzielił się w słowie mówionym i pisanym, weszło na stałe do kanonu anegdot, cytatów i mądrości życiowych Polaków.
Gdyby Ojciec Święty żył, Jego pełne mądrości słowa były by zapewne w tej chwili dla nas wsparciem i drogowskazem.
W czasie przygotowania do Świąt wielkiej Nocy, w Wielkim Poście, warto przypomnieć sobie więc jego słowa i naukę, aby lepiej uświadomić sobie, jaki testament zostawił nam i kolejnym pokoleniom.
Niech wielkopostne przygotowanie do uroczystości Wielkiej Nocy, tak różne od tych do których przywykliśmy przez lata, będzie dzięki słowom Ojca Świętego powodem do odnalezienia spokoju i nadziei. Niech mądrość tych słów poruszy Wasze głęboko ukryte możliwości i niech posłużą one do wzrostu duchowego.
Rozważania o Krzyżu (Jan Paweł II – fragment homilii – Rzym, wrzesień 1983)
‘’Krzyż - to znaczy: oddać swe życie za brata, aby wraz z jego życiem ocalić własne.’’
‘’Krzyż - znaczy miłość silniejsza jest od nienawiści i od zemsty – lepiej jest dawać aniżeli brać – angażowanie skuteczniejsze jest od czczego stawiania żądań.’’
‘’Krzyż - znaczy: nie ma rozbicia się bez nadziei – ciemności bez gwiazdy – burzy bez bezpiecznej przystani.’’
‘’Krzyż - znaczy: miłość nie ma granic; rozpocznij od tych, którzy są najbliżej ciebie i nie zapominaj o tych, którzy są najdalej.’’
‘’Krzyż - znaczy: Bóg jest większy od nas, ludzi; większy niż nasza zawodność, jest ratunkiem nawet w największej klęsce – życie jest silniejsze niż śmierć.’’
19 IV 2000 — Audiencja generalna w Wielką Środę
"Wielkopostna pielgrzymka, którą rozpoczęliśmy w Środę Popielcową, osiąga swój punkt szczytowy w tym tygodniu, słusznie noszącym miano «Wielkiego». W najbliższych dniach bowiem mamy przeżywać na nowo najświętsze wydarzenia z dziejów naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.''
''W tych dniach stoi przed nami krzyż jako wymowny symbol miłości Boga do ludzkości. Zarazem w liturgii rozbrzmiewa wołanie konającego Odkupiciela: «Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?» (Mt 27, 46; Mk 15, 34). Ten okrzyk cierpienia staje się bardzo często naszym wołaniem w różnych bolesnych sytuacjach życiowych, które mogą nas głęboko zasmucać, budzić niepokój i poczucie zagrożenia. W chwilach samotności i zagubienia, nierzadkich w życiu człowieka, z serca wierzącego wyrywa się czasem wołanie: Bóg mnie opuścił! "
"Jednakże męka Chrystusa i Jego wyniesienie do chwały na drzewie krzyża dają nam inny klucz do odczytania takich doświadczeń. Na Golgocie Ojciec nie opuszcza Jednorodzonego Syna w szczytowym momencie Jego ofiary, ale przeciwnie — wypełnia ostatecznie zamysł zbawienia całej ludzkości. W Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu zostaje nam objawione, że w ludzkim życiu to nie śmierć ma ostatnie słowo, ale zwycięstwo Boga nad śmiercią. Boża miłość, w pełni objawiona w tajemnicy paschalnej, zwycięża śmierć i jej przyczynę — grzech" (por. Rz 5, 12).
O Wielkim Poście (Jan Paweł II- Orędzie na Wielki Post w 2005 roku)
"Wielki Post każdego roku jawi się nam jako czas sprzyjający wzmożeniu modlitwy i pokuty, otwierając serce na pokorne przyjęcie woli Bożej. W tym okresie wskazywana jest nam duchowa droga, będąca przygotowaniem do ponownego przeżywania wielkiej tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, przede wszystkim poprzez pilniejsze słuchanie słowa Bożego oraz bardziej wielkoduszne praktykowanie umartwienia, dzięki czemu możemy hojniej przyjść z pomocą bliźniemu w potrzebie."