Szanowni Państwo,
przedstawiamy treść ostatnich infografik w formacie dla osób, które korzystają z czytników dla osób niedowidzących i niewidzących.
Chorzy na COVID 19 powinni ściśle przestrzegać zasad kwarantanny, aby zapobiec przeniesieniu zakażenia na inne osoby, w tym na swoich najbliższych na osoby wspólnie zamieszkałe.
Kwarantannie może być poddana osoba z kontaktu z koronawirusem. Osoba chora u której przebieg choroby jest lekki i nie wymaga leczenia szpitalnego również może przebywać w domu stosując się do zasad kwarantanny.
O kwarantannie lub hospitalizacji decyduje Sanepid.
Jeśli osoba ma objawy ostrej infekcji dróg oddechowych i powróciła z obszaru występowania koronawirusa lub miała kontakt osobą chorą powinna telefonicznie skontaktować się z Inspekcją Sanitarną
tel. 609-318-812 lub 44 755-23-29
Koronawirus SARS-COV -2- wywołuje ostre infekcje układu oddechowego.
Objawy: gorączka, kaszel, duszność, znaczne osłabienie. Inne objawy to ból mięśni, uczucie rozbicia, ból głowy, ból gardła, brak apetytu. Charakterystyczną cechą jest, nagłe pojawienie się złego samopoczucia. U dzieci może wystąpić biegunka.
Okres wylęgania 2-14 dni przeciętnie 3-5 dni max 24 dni
Droga przenoszenia głównie kropelkowa, przez kontakt bezpośredni.
Ryzyko zakażenia przez kontakt z przedmiotami jest niskie.
Za bezpośredni bliski kontakt uważa się przebywanie z osobą chorą w odległości poniżej 1m, rozmowę twarzą w twarz przez ponad 15 min bez stosowania osłon ochronnych.
Ryzyko zakażenia jest większe jeżeli osoba chora kaszle.
Koronawirus SARS-COV -2
Materiał zakaźny- wydzielina nosa, gardła, oskrzeli, łzy, a w późnej fazie także kał, mocz.
Zakaźność utrzymuje się 1 dobę przed wystąpieniem objawów i trwa do ich ustąpienia.
Czas trwania nie powikłanej choroby ok. 7 dni.
Przebieg choroby w 20% jest ciężki.
Śmiertelność to ok. 3% ( wzrasta z wiekiem ).
Wyższa śmiertelność dotyczy tzw. grup ryzyka:
wiek >70lat ( ryzyko zgonu 10-15% ); osób z obniżoną odpornością schorzeniami płuc, układu krążenia , chorobami metabolicznymi.
Postać ciężka przebiega pod postacią śródmiąższowego zapalenia płuc, ostrej niewydolności oddechowej, uogólnionej reakcji zapalnej, niewydolności wielonarządowej.
Zawartość domowej apteczki na czas pandemii:
Pyralgina ( lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy )
Ibuprom zatoki lub Nurofen zatoki (lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy i obkurczający śluzówkę )
Vitamina C 0,2
Calcium
Septosan do płukania gardła
Thiocodin lek przeciwkaszlowy
leki rozszerzające oskrzela zwłaszcza dla osób z alergią i schorzeniami układu oddechowego
Flegamina, ACC
Aspargin ( lek uzupełniający potas )
Maski twarzowe. W przypadku braku masek należy uszyć ją z 1-2 warstw materiału. Zakupić kompresy z włókniny 10x10 i stosować je jako wkład do maski. Maskę należy codziennie prać i prasować.
Zasady domowej kwarantanny:
Osoba poddana kwarantannie nie może kontaktować się z innymi osobami. Nie może opuszczać swojego mieszkania, ani swojego pokoju w przypadku zamieszkania z innymi osobami.
Osoba poddana kwarantannie musi 2 x dziennie mierzyć temperaturę ciała wydzielonym tylko dla siebie termometrem i wynik zapisywać na kartce.
Średni czas wylęgania to 3-5dni.
Osoba poddana kwarantannie powinna mieć wydzielony od reszty domowników pokój.
Z pokoju należy usunąć zbędne sprzęty, dywany, serwety, firany aby umożliwić sprzątanie i dezynfekcję pomieszczenia.
Zabezpieczyć np. folią spożywczą lub workiem foliowym pilota do telewizora, klawiaturę komputera, telefon komórkowy.
W pokoju zabezpieczyć środek do dezynfekcji, chusteczki higieniczne i mały worek foliowy na zużyte chusteczki ( aby nie pozostawiać ich w miejscach przypadkowych np.: na stole, w łóżku). Drzwi od pokoju muszą pozostać zamknięte. Pomieszczenie w miarę możliwości należy wietrzyć.
W przypadku konieczności skorzystania z łazienki należy to zapowiedzieć w ustalony sposób ( np. głośnym pukaniem w drzwi ), aby pozostałych domowników nie było na korytarzu lub w łazience. W łazience przybory toaletowe ustawić osobno. Osoba poddana kwarantannie powinna mieć też osobne mydło.
Osoba pozostająca w kwarantannie nie może wyprowadzać psa, gdyż nie może opuszczać mieszkania ( możliwy jest wtedy kontakt z innymi osobami np. na klatce schodowej ). Wskazane jest zapewnienie opieki zwierzęciu w innym domu na czas kwarantanny.