Starosta Opoczyński Marcin Baranowski zwołał w dniu 04 marca br. wspólne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, która działa przy Staroście Opoczyńskim oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
W posiedzeniu, oprócz członków Komisji i PZZK, uczestniczyli właściciele aptek z terenu Opoczna. Podczas spotkania omawiano sytuację dotyczącą godzin pracy aptek ogólnodostępnych w porze nocnej i w niedzielę i w święta.
Starosta Opoczyński Marcin Baranowski przypomniał, że od 25 lutego br. zamknięta została apteka, która pełniła te dyżury non stop. Rada Powiatu ustalając harmonogram dyżurów aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu wskazywała tylko tę jedną aptekę a przez lata nie było z świadczeniem usług żadnych problemów. Obecnie sytuacja jest poważna. Właściciele aptek nie chcą pełnić dyżurów, tłumacząc swoją decyzję ekonomicznie – taka sytuacja generuje koszty.
Wicestarosta Maria Barbara Chomicz przedstawiła informację w tej sprawie. Jest to wynik spotkań, jakie odbyła z właścicielami aptek. Aktualne tezy brzmią następująco:
z wyroku NSA z dnia 14.12.2018r. „ Nie można uznać wadliwości uchwały rady powiatu w przedmiocie ustalenia rozkładu godzin aptek ogólnodostępnych, że poprzez zawartą w niej regulację nałożono na właścicieli aptek wymóg, by dobrowolnie zgadzali się na generowanie strat. Prowadzenie działalności gospodarczej w formie aptek jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem podmiotów gospodarczych, które podejmując się jej prowadzenia i z oczywistych względów kierując się rachunkiem ekonomicznym, muszą uwzględniać specyfikę tej działalności i brać pod uwagę dodatkowe obciążenia, jakie się z nią wiążą”
oraz z wyroku WSA w Krakowie z dnia 26.03.2019 r. „ Zapewnienie dostępności świadczenia usług farmaceutycznych, w tym także w porze nocnej i w dni wolne od pracy mieści się w pojęciu ochrony zdrowia publicznego. Ograniczenie swobody działalności gospodarczej, polegające na ustaleniu harmonogramu godzin pracy apteki ogólnodostępnej, nie narusza tej istoty wolności. Podmiot prowadzący taką aptekę w godzinach określonych w rozkładzie uchwalonym przez radę powiatu, nie jest pozbawiony możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, a jedynie dotykają go pewne ograniczenia w zakresie czasu funkcjonowania apteki”. Sąd zauważył ponadto, że praca w godzinach nocnych i dniach wolnych od pracy wpisana jest w ustawowe zdania każdej apteki, niezależnie od indywidualnych i konkretnych warunków, w jakich dana placówka funkcjonuje. Przepis art. 94 ust. 1 prawa farmaceutycznego ma na celu ochronę zdrowia i życia ludzkiego przez zapewnienie dostępności farmaceutyków. Intencją ustawodawcy było więc położenie nacisku na interes ludności, świadczą o tym np. użyte słowa „dostosowany do potrzeb ludności” czy „ zapewnić dostępność świadczeń”. Ten interes publiczny ma bezwzględny prymat nad indywidualnym (ekonomicznym) interesem podmiotu prowadzącego aptekę.
Starosta Marcin Baranowski zaznaczył, że ograniczenie dot. pracy godzin aptek ogólnodostępnych wynika wprost z ustawy o prawie farmaceutycznym, zaś jego techniczne doprecyzowanie powierzono Radzie Powiatu na danym terenie.
Właściciele aptek podkreślali, że na rynku brak jest osób z wykształceniem mgr farmacji, a tylko takie osoby mogą te dyżury pełnić oraz że po godz. 24 nie ma klientów.
Podczas spotkania ustalono, że zostanie przygotowane stanowisko w tej sprawie i przekazane Wojewodzie Łódzkiemu- Tobiaszowi Bocheńskiemu. Głównym postulatem będzie prośba o zmianę przepisów w tym zakresie.
Jasnym jest, że wymogiem ustawy, Władze Powiatu muszą zapewnić swoim mieszkańcom dostęp do leków całodobowo. Dlatego stworzono harmonogram dyżurów aptek na miesiąc marzec. Jest również przygotowywany projekt uchwały Rady Powiatu w tej sprawie.